Romanya’nın Ankara Büyükelçiliği ve Hacettepe Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi’nin iş birliğinde 28 kadın sanatçının seramik, resim, grafik, heykel ve fotoğraf çalışmalarından oluşan sergisi sanatseverlerle buluştu.

Romanya’nın Ankara Büyükelçisi Gabriel Şopanda’nın ev sahipliğinde büyükelçilikte düzenlenen ‘Kadınlar ve Sanat: Rumen-Türk Kültürel Etkileşimleri’ isimli serginin açılışına, Hacettepe Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Haluk Özen ve Ankara Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erkan İbiş’in yanı sıra çok sayıda diplomatik misyon temsilcisi ve davetli katıldı.

Romanya’nın Avrupa Birliği (AB) Konseyi Dönem Başkanlığı kapsamında, 8 Mart Dünya Kadınlar günü dolayısıyla düzenlenen etkinlikte, 28 kadın sanatçının seramik, resim, grafik, heykel ve fotoğraf çalışmalarından oluşan eserler sergilendi.

Sergide yer alan çalışmaların tamamının dünya kadınlarına atfedildiği etkinlikte, ‘anne, ailenin direği ve toplum’ temaları işlendi.

Rumen kültüründe de kullanılan sanatsal motiflerin yer aldığı sergide, gelenek ve göreneklere dayalı, komşu ve dost iki ülke Türkiye ve Romanya’nın sanatsal yönleri ön plana çıkarıldı.

Bir önceki yazımız olan Anavatan Partisi Genel Başkanı Çelebi: 'Beylikdüzü'nü Ranta ve Beton Yığınına Çeviren İstanbul'u Ne... başlıklı makalemizde 12 Eylül, 27 Nisan ve 28 Şubat hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir