Geçtiğimiz haftalarda bir grup bilgisayar korsanının 200 milyon Twitter kullanıcısına ait e-posta adresini çaldığı iddia edilmişti.

Siber korsanlar, Twitter’dan çaldıkları -eposta adreslerini internetteki bir hacker forumunda yayınladı.

Sızan verileri inceleyen, ihlal bildirim sitesi Have I Been Pwned’in kurucusu Troy Hunt, önemli bir güvenlik ihlali olduğunu, ancak sızıntıyı gerçekleştiren bilgisayar korsanlarının kimliğine veya konumuna dair hiçbir ipucu olmadığını söyledi.

Hunt, veri ihlalinin  Elon Musk’ın geçen yıl şirketin mülkiyetini devralmasından önce gerçekleşmiş olabileceğini söylüyor.

Twitter: Sızıntıya dair kanıt yok

Twitter, çarşamba günü yaptığı açıklamada, son zamanlarda çevrimiçi olarak satılan verilerin şirketin sistemlerindeki bir güvenlik açığından yararlanılarak elde edildiğine dair hiçbir kanıt bulunmadığını söyledi.

400 milyon kullanıcının daha verileri çalınmıştı

Bir grup bilgisayar korsanı, 400 milyon Twitter kullanıcısına ait telefon numarası ve e-posta adresi gibi kritik verileri içeren dosyayı, geçtiğimiz ay satışa çıkardı.

Donald Trump ve Ethereum kurucusu Vitalik Buterin gibi önemli isimlerin bilgilerini de içeren veri seti, 2022 yılının başlarında ele geçirildi. Twitter, yeni sızıntı iddialarının muhtemelen bu verileri içerdiğini söylüyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.