yerli araba fakirin sitesi oyun hilesi otomobil sitesi teknoloji sitesi magazin sitesi alexa hileleri ilksite zengin sitesi birincisite aksaray sondakika bilecik sondakika bolu sondakika artvin sondakika edirne sondakika hatay sondakika izmir sondakika kilis sondakika konya sondakika mersin sondakika ankara hastabakıcı kocaeli sondakika mugla sondakika rize sondakika yalova sondakika karabuk haberleri diyarbakir haberleri hakkari haberleri afyon haberleri duzce sondakika mardin haberleri ankara sondakika burdur haberleri kuşadası escort sakarya haberleri tokat haberleri trabzon haberleri kayseri sondakika adana haberleri antalya sondakika samsun haberleri amasya haberleri aydin haberleri ordu haberleri denizli haberleri mani sasondakika bursa haberleri webgelişim teknokentim teknolojiyi olaypara script indir warez script indir warez tema indir warez script tema indir warez theme indir ücretsiz warez theme indir ücretsiz script indir arayüzweb gaziantep haberleri gaziantep haber merkezi deneme testi
a
istanbul organizasyon evden eve taşımacılık, gaziantep organizasyon, gaziantep evden eve taşımacılık, evden eve taşımacılık, gaziantep evden eve taşımacılık, evden eve taşımacılık, gaziantep evden eve taşımacılık, gaziantep evden eve taşımacılık, gaziantep evden eve taşımacılık, gaziantep evden eve taşımacılık, evden eve nakliyat, gaziantep asansörlü taşıma, gaziantep evden eve taşımacılık, gaziantep organizasyon, gaziantep organizasyon, gaziantep organizasyon, gaziantep organizasyon, gaziantep organizasyon, gaziantep organizasyon, gaziantep palyaço,

TDT ve Türk Akademisi dijital ticaret ve yatırıma ait çalıştay düzenledi

Türk Devletleri Teşkilatı (TDT) ve Türk Akademisi işbirliğinde Ankara’da “Türk Ekonomilerinde Dijital Ticaret ve Yatırım Potansiyelinin Artırılması” çalıştayı düzenlendi.

Etkinlikte, Türk Resmi Ekonomi Siyasetleri Araştırma Merkezleri Ağı (ERCNET) bünyesindeki kurumların ortak çalışması “Türk Ekonomileri 2023: Dijital Ticaret ve Yatırım Raporu”nun tanıtımı yapıldı.

Çalıştay, Ticaret Bakan Yardımcısı Mustafa Tuzcu, TDT Genel Sekreteri Büyükelçi Kubanıçbek Ömüraliyev ve Türk Akademisi Lideri Prof Dr. Şahin Mustafayev’in açılış konuşmalarıyla başladı.

Bakan Yardımcısı Tuzcu, açılış konuşmasında, Pençe-Kilit Harekatı bölgesinde teröristlerle çıkan çatışmada şehit olan 12 Türk askeri için baş sıhhati dileğinde bulundu.

Tuzcu, TDT’nin bu yıl önemli basamak kaydettiğine ve dünyada bölgesel kuruluşlar ortasında çok müstesna bir yere geldiğine dikkati çekerek, TDT ülkeleri ortasında güçlü kültürel, toplumsal ve tarihi bağlar bulunduğunu söz etti.

TDT içindeki ticaretin artırılması gerektiğini lisana getiren Tuzcu, amacın daha ileri seviyede ekonomik ve ticari entegrasyon sağlamak olduğunu vurguladı.

Dijital dönüşüm global ekonomi için değer arz ediyor

Tuzcu, bu raporun da bu gayeye hizmet edeceğini belirterek, “Bu rapordaki çalışmalarda ortaya konulduğu üzere önümüzdeki süreçte global iktisada aktif entegrasyon sağlanması, rekabetçi ve sürdürülebilir ticaret ekosisteminin yaratılması için dijital dönüşüm hayati kıymet taşıyor.” sözünü kullandı.

TDT üyesi ülkelerin Doğu-Batı eksenli ticaretin ana güzergahlarından Orta Koridor’un üzerinde olmalarının TDT’nin global ticaretteki rolünü artırdığına işaret eden Tuzcu, bu kapsamda koridorun canlandırılmasının Türk dünyasının entegrasyonu açısından önemli değer arz ettiğini söyledi.

Tuzcu, Zenzegur Koridoru’nun da işler hale gelmesiyle Orta Asya’ya kesintisiz kontağın mümkün olacağına dikkati çekerek, Türk devletleri ortasında ekonomik ve ticari alakaların daha da güçleneceğini söz etti.

Türk dünyasının Vizyon 2040 gayelerine ulaşabilmesi için herkesin daha faal biçimde çalışması ve projeler geliştirmesinin kıymetini vurgulayan Tuzcu, “Bu projeler hem ülkelerimizin hem de teşkilatımızın, halklarımızın refahını artıracak ve Türk dünyasını global bir aktör pozisyonuna getirecektir.” dedi.

Rapor, dijital iktisadın şimdiki durumuna ve geleceğine ışık tutuyor

Genel Sekreter Ömüraliyev de “Türk Ekonomilerinde Dijital Ticaret ve Yatırım Potansiyelinin Artırılması” çalıştayının açılış konuşmasına, Pençe-Kilit Harekatı bölgesinde teröristlerle çıkan çatışmada şehit olan 12 Türk askeri için baş sıhhati dileklerini ileterek başladı.

Yakın vakitte kurulan ERCNET’in “Türk Dünyası 2040 Vizyonu” ve “TDT 2022-2026 Stratejisi”nde belirtilen uzun vadeli refah gayeleriyle uyumlu olmasının değerli olduğunu lisana getiren Ömüraliyev, raporun eğilimlerin belirlenmesi, siyasetlerin şekillendirilmesi ve ekonomik bağlantıların yönlendirilmesindeki rolünün altını çizdi.

Ömüraliyev, bu raporun dijital iktisadın yeni durumu ve geleceğine ait kapsamlı tahlil fonksiyonu bulunduğunu vurguladı.

Üye devletleri dijital iktisada öncelik vermeye teşvik eden raporun yakında imzalanacak “Dijital Ekonomik İştirak Anlaşması”na giden yoldaki tesirine değinen Ömüraliyev, ERCNET ve Türk Akademisine katkılarından ötürü teşekkür etti.

Mustafayev de bu çalıştayın Türk ekonomilerinde klâsik ticaret ve yatırım anlayışını derinleştirmeyi amaçladığını belirterek, Türk Akademisi ve TDT Sekretaryasının yakın işbirliğinde kurulan ağ ile Türk devletlerinde ekonomik bağların, ekonomik entegrasyonun ve güçlü iştiraklerin geliştirilmesinin hedeflendiğini söyledi.

ERCNET üye kurumlarıyla hazırlanan “Türk Ekonomileri 2023: Dijital Ticaret ve Yatırım Raporu”nun sunulmasına ait bu çalıştayın düzenlendiğini anlatan Mustafayev, “Bu kapsamlı rapor, dijital ticaretin şimdiki durumunu, yatırımın dijitalleşmesini ve yatırımın geliştirilmesi hizmetlerini anlamak için değerli bir kaynak oldu.” dedi.

Mustafayev, dijitalleşmenin hükümetlerin büyümesinde ve kalkınmasındaki temel faktör haline geldiğini, iktisatların her alanda artan üretkenlik ve rekabetle dijital dönüşümünün hızlandığını lisana getirdi.

Türk ekonomilerinin de dijitalleşmeye gerçek büyük bir dönüşüm yaptığını kaydeden Mustafayev, dijitalleşme ve dijital dönüşüm konusunda işbirliğinin daha fazla fırsat oluşturabileceğini söyledi.

Çalıştayda, raporun geliştirilmesiyle yakından ilgilenen uzmanlar da kapsamlı sunumlar yaptı ve raporda yer alan temel bulgular, ortaya çıkan eğilimler ve kapsamlı tahliller ele alındı.

Kaynak: AA / Şimdiki
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

Hindistan, öksürük şuruplarını 4 yaş altındaki çocuklara yasakladı

HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.