DUYGU ERDOĞAN- Geçen yıl küresel tekstil talebinin Türkiye’ye kayması ve piyasalarda yüksek seyreden pamuk fiyatlarının motivasyonuyla pamuk üretimini artıran üreticiler sayesinde Türkiye, hedeflediği yıllık 1 milyon ton lif pamuk üretimine kavuşuyor. Önceki sezona göre yüzde 30 artış beklenen pamuk üretimindeki motivasyonun sürdürülmesi için pamuk prim desteğinin artırılması öneriliyor. Buna göre, küresel ekonomilerin resesyona gitmesiyle daralan talep ve dünya piyasalarında düşen pamuk fiyatları gelecek sezonda üreticiyi tedirgin edebilir. Bu nedenle hasat sürerken prim artışı desteğinin sağlanması gerektiği vurgulanıyor. 

Türkiye’de sanayinin ihtiyacı olan yaklaşık 2 milyon ton civarında lif pamuk ihtiyacının yarısından fazlasının yerli üretimle karşılanması hedefleniyordu. Bu sezon hedef tutacak. 

Yüzde 30 artış var

Ulusal Pamuk Konseyi Başkanı Bertan Balçık, bu sezon 560 bin hektar alanda 1 milyon ton lif pamuk üretimi beklediklerini belirterek, “Ekim alanlarında yüzde 30 artış oluştu. Üretimi sürdürülebilir kılmak için fark ödemesi desteği artırılmalı. 1 lira 10 kuruş olan prim gerektiğinde 3 liraya kadar çıkarılmalı” dedi. Öte yandan 2019’dan bu yana her yıl 7 Ekim’de kutlanan Dünya Pamuk Günü, Türkiye’de pamuk ve pamuğa dayalı sektörlerini geliştirmek amacıyla ortak birçok proje yürüten kurumlar tarafından ilk kez fiziki olarak kutlanacak.

‘Stratejik ürüne esnek destekleme’

İSO Yönetim Kurulu Başkanı Yardımcısı İrfan Özhamaratlı, “Sürdürülebilir üretim artışı için önerimiz üreticiyi koruyacak esnek destekleme sistemi. Fiyatın yüksek olduğunun ertesi yılı çiftçi daha çok pamuğa yöneliyor ama fiyat düştüğü yılın ertesinde zarar ettiği için ekmiyor. Çiftçi ne olursa olsun belli bir kâr edeceğini bilirse üretime devam eder” dedi. 

‘Talep yok gibi’

Aydın Ticaret Borsası Başkanı Fevzi Çondur, hasadın artarak devam ettiğini belirterek, “Tekstilde en büyük pazarımız Avrupa’daki resesyon, ciddi anlamda talepsizlik oluşturuyor. Fiyatlarda düşüş var. Maliyetlerin ciddi oranda artmasından dolayı sıkıntılı bir dönem olabilir” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.