yerli araba fakirin sitesi oyun hilesi otomobil sitesi teknoloji sitesi magazin sitesi alexa hileleri ilksite zengin sitesi birincisite aksaray sondakika bilecik sondakika bolu sondakika artvin sondakika edirne sondakika hatay sondakika izmir sondakika kilis sondakika konya sondakika mersin sondakika ankara hastabakıcı kocaeli sondakika mugla sondakika rize sondakika yalova sondakika karabuk haberleri diyarbakir haberleri hakkari haberleri afyon haberleri duzce sondakika mardin haberleri ankara sondakika burdur haberleri kuşadası escort sakarya haberleri tokat haberleri trabzon haberleri kayseri sondakika adana haberleri antalya sondakika samsun haberleri amasya haberleri aydin haberleri ordu haberleri denizli haberleri mani sasondakika bursa haberleri webgelişim teknokentim teknolojiyi olaypara script indir warez script indir warez tema indir warez script tema indir warez theme indir ücretsiz warez theme indir ücretsiz script indir arayüzweb gaziantep haberleri gaziantep haber merkezi deneme testi
a
istanbul organizasyon evden eve taşımacılık, gaziantep organizasyon, gaziantep evden eve taşımacılık, evden eve taşımacılık, gaziantep evden eve taşımacılık, evden eve taşımacılık, gaziantep evden eve taşımacılık, gaziantep evden eve taşımacılık, gaziantep evden eve taşımacılık, gaziantep evden eve taşımacılık, evden eve nakliyat, gaziantep asansörlü taşıma, gaziantep evden eve taşımacılık, gaziantep organizasyon, gaziantep organizasyon, gaziantep organizasyon, gaziantep organizasyon, gaziantep organizasyon, gaziantep organizasyon, gaziantep palyaço,

Özgür Özel: “Biz Bundan Sonra Madencilerin Analarının Değil, Onlardan Sorumlu Bakanın Göz Yaşı Döktüğü Bir Rejime Geiyoruz”

CHP Küme Başkanvekili Özgür Özel, “Biz bundan sonra madencilerin analarının değil, onlardan sorumlu bakanın göz yaşı döktüğü bir rejime geçiyoruz. Biz sıhhat işçilerinin değil, Sıhhat Bakanının gözünün yaşarabildiği, gırtlağının düğümlenebildiği bir rejime geçiyoruz. Biz fakir emekçilerin, kan ter içinde bindikleri servis otobüsünde nefes nefese meskenlerine döndükleri bir rejimden onlar daha düzgün sendikalaşabilsin diye koşturan bakanların nefes nefese koşacağı bir periyoda geçiyoruz. Biz elindeki pasaportla dünyanın öbür ucunda bunların yanılgıları yüzünden vize denetiminde bekleyen gençlerin üzüldüğü, sıkıldığı değil; vizeyi kaldırmak için Dışişleri Bakanı’nın koşturduğu bir rejime geçiyoruz” dedi.
CHP Küme Başkanvekili Özgür Özel, bugün TBMM’nin 27’nci periyodunda, son basın toplantısını düzenledi. Özel’in konuşmasından öne çıkan başlıklar şöyle:
“MİLLETTEN YETKİ İSTEYENLER 14 MAYIS’TAN SONRA BAHARI GETİREBİLMEK İÇİN MİLLETİN HUZURUNA VARACAKLAR”
“Bugün, Meclis’in son çalışma günü. Bu son çalışma gününden sonra artık daima birlikte evvel aday listelerinin verilmesini, akabinde da partilerin de kampanyalarının fiilen başlamasını göreceğiz. Milletten yetkiyi alıp gelenler 5 yıl boyunca yaptıklarının sonunda gidip millete hesap verecekler. Milletten yetki isteyenler 14 Mayıs’tan sonra baharı getirebilmek için milletin huzuruna varacaklar. Yetki isteyecekler.
Biz bu ülkeyi bir saray rejiminden kurtarmış, bu ülkeyi 7 düvelin işgalinden kurtarmış ve kurtuluşu gerçekleştirdikten sonra kuruluşta kendisine saraylar inşa etmek yerine millete bir Meclis inşa etmiş yetkiyi millete vermiş, o millet ne yetki verdiyse kabul etmiş, yetkiyi elinden aldığında da muhalefet çekilmeyi hatta millet bazen yetkiyi vermediği vakit Meclis’te olmamayı dahi hazmedilmiş bir siyasi partiyiz.
“14 MAYIS’TA YİNE ÜLKEYİ BİR TEK ADAM REJİMİNDEN, GÜÇLÜ PARLAMENTOYA GEÇİRMEK ÜZERE AZİMLE YÜRÜYORUZ”
Çok seçim kazandık, çok seçim kaybettik. 14 Mayıs 1950 tarihinde kaybettiğimiz seçime sayın Genel Liderimiz, ‘Şüphesiz benim en büyük yenilgim lakin demokrasinin zaferidir’ diyebilmişti. ve kaybettiğimiz seçimden sonra milletin yetkiyi verdiklerine devrettik. O gün yetkiyi devrettiğimiz Demokrat Parti geleneğiyle geçmişte rekabet halinde olduğumuz pek çok siyasi gelenekle ve birlikte olamadığımız pek çok dostumuzla birlikte 14 Mayıs’ta tekrar ülkeyi bir tek adam rejiminden, güçlü parlamentoya geçirmek üzere azimle yürüyoruz. 14 Mayıs’ta bu parlamentonun bahçesinde çiçekler açacak, kelam veriyoruz ki yeniden baharlar gelecek.
8 yıldır burada Küme Başkanvekili olarak basın toplantıları yapıyorum. 12 yıldır milletvekili olarak basın toplantıları yapıyorum. Pozantı Çocuk Cezaevi’nin kapatılmasına sebebiyet verecek raporu da burada açıkladık. Artık burada son olarak Afet İdaresi Kanun Teklifi’mizi açıklayacağım. Bundan sonra hangi makam, mevkilerde oluruz ne yaparız bilmiyoruz. Lakin bu kürsüden sürçü lisan etmişsizdir, affola. Bizim bir kusurumuz olduysa, hak yediysek hakkınızı helal edin, bizden yana tamamı helal olsun.
Biz Genel Liderimizin, Millet İttifakı’nın tüm önderlerinin onayı ve parlamentoda bulunan tüm Millet İttifakı milletvekillerinin iştirakiyle geçtiğimiz günlerde kanun teklifimizi sunmuştuk. O bu zelzeleden yıkılan 10 ili ve yıkılan Türkiye’yi nasıl ayağa kaldıracağımızı, nasıl yıkılmaz bir Türkiye inşa ederken devletin vatandaşına sahip çıkacağını söylüyor. Bu kanun teklifimiz 69 unsurdan oluşuyor. Sabah saatlerinde Meclis Başkanlığı’na sunuldu.
“BU KANUN TEKLİFİNİN BİRİNCİ İMZA SAHİBİ KEMAL KILIÇDAROĞLU”
Bu kanun teklifinin birinci imza sahibi Kemal Kılıçdaroğlu… Sayın İbrahim Özden Kaboğlu hocamız inanılmaz emek verdiler. Genel Liderimizin talimatıyla bir telefon görüşmesi yaptık. Kendisi bana dedi ki ‘Deprem bölgesindesiniz yüreğim orada, gördüklerimden sonra orada olmak istiyorum, fakat Kemal Beyefendi, afet idaresiyle ilgili her tarafıyla düşünülmüş bir kanun teklifi istiyor. Ne dersiniz’ dedi. ‘Hocam siz bize Ankara’da lazımsınız’ dedim. ‘Bugün kalkamayan enkazı bir dahaki sefere kaldırabilelim diye yetişemediğimiz yere bir dahaki sefere devlet yetişsin diye çadır yoksa çadır olsun diye günü gelince konteyner olsun diye bugün siz burada bir şey yapamazsınız fakat Ankara’da çok şey yaparsınız’ dedik.
Şöyle bir çalışma yapıldı. Anayasa Hukuku Araştırmaları Derneği (ANAYASADER), Türkiye Barolar Birliği, Türk Mühendis, Mimar Odaları Birliği (TMMOB) kendisi ve bileşenleri ve Türk Ceza Hukuku Derneği idare heyetleriyle birlikte çalışılarak bu 69 unsurluk Türkiye Afet İdaresi Kanun Teklifi’miz oluşturuldu.
Afetler hukukunun tesirli kılınması için 69 unsurluk bu kanun teklifimizi derledik, topladık, yazdık ve altına imzalarımızı attık. Millet İttifakı Ortak Siyasetler Mutabakat Metninden tutun kendi tecrübelerinin devlet arşivlerinden taranmasına ve Şili’de Japonya’ya, Filipinler’den İtalya’ya uzanan geniş bir milletlerarası düzenlemelerin de incelendiği, memleketler arası kriterlerin gözetildiği disiplinler ve disiplinler ortası bu kanun teklifi hazırlandı.
“TBMM BÜNYESİNDE İSE AFET RİSKLERİ KIYMETLENDİRME İSMİ ALTINDA DAİMİ BİR İHTİSAS KURULU KURUYORUZ”
Örneğin Afet ve Sivil Savunma Akademisi, Afet Kriz Merkezi, Kamu Acil Haberleşme Merkezi, Kamu Acil Haberleşme Sistemi üzerinden sistemin nasıl birbiriyle konuştuğunu, denetlediğini, kolladığını ve koordine olabildiğini göreceksiniz. Afet anında her şey çöktüğünde neyin, nasıl devreye gireceğini, neyi, nasıl devreye girecekse onu kimin hazırladığını göreceksiniz. TBMM bünyesinde ise Afet Riskleri Kıymetlendirme ismi altında daimi bir ihtisas kurulu kuruyoruz. Yani sel, yangın, zelzele olduktan sonra biz bunları araştıran bir komite kuralım, neden yandık, neden öldük diye kurul yerine kimse ölmeden ağaçlar, sincaplar yanmadan, kimse sele kapılmadan, enkaz altında inleyerek evladına duyurduğu sesi devletine duyurmadan ölmesin diye daimi bir kurul devamlı çalışacak.
Devletin yükümlülüklerinin detaylı bir biçimde düzenlendiği afete hassas ulaşım planlaması ve afet öncelikli kentsel dönüşümü devletin en değerli yükümlülükleri olarak tanım ediyor. Devlete bu ödevleri veriyor. ve takip ediyoruz. Afet olduğunda ulaşıma nasıl müdahale edilebileceğini, canını orada kurtarabilmiş yakınları çökük altındaki jandarma çalışanına kendisi de afetzede olan o ilin polislerine değil, devletin afete hassas ulaşım planlamasında kim görevlisiyle onlara bırakıyoruz.
Afet öncesi kentsel dönüşümü en öncelikli misyonumuz olarak görüyoruz. Ne kadar süratli iktidar değişirse bu kanun ne kadar süratli çıkarsa ve misyonlar ne kadar süratli teslim edilse ve bizim tarafımızdan denetlenirse İstanbul başta olmak üzere Türkiye’de beklenen bütün sarsıntılarda kayıplarımız aza inecek.
“MUASIR MEDENİYETLER NEREDEYSE YAKALAYIP GEÇMENİN YOLU AB’YE TAM ÜYELİKTİR”
Sayın Genel Liderimiz gençleri, bizleri heyecanlandıran bir vaatte bulunmadı, olacağı söyledi. İktidar olursak en kısa müddette vizesiz Avrupa vaadinde bulundu. Aksi tarafta sesler yükseldi. Niye olmayacak? Bu Kemal Bey’in yapacağı bir şey değil ki başka Avrupa ülkelerinin yapacağı bir şey. Bu kadar bihaberler mevzudan. Bir vilayet AB macerası İsmet Paşa devrinde başlamıştır. Vasiyet bilindik yerdendir, ‘muasır medeniyetleri yakalayın ve geçin’ diyorsa Mustafa Kemal Atatürk, o muasır medeniyetler neredeyse yakalayıp geçmenin yolu AB’ye tam üyeliktir.
İttifak ortağımız Ahmet Davutoğlu Başbakanlığında 55 unsurluk yol haritası önümüzde. 52’si bitti son üçüne kalındı. O üçüne katılınmasaydı bugün hepimiz Avrupa Birliği’nde vizesiz geziyorduk. Mutabakat hazır. Birinci unsur, Tayyip Erdoğan’ın ‘Eğer sen bunu hayata geçirirsen vilayet ve ilçe lideri bulamazsın’ dediği ve kıyametin koptuğu Siyasi Ahlak Yasası. İkincisi Şahsî Bilgileri Müdafaa Kanunu AB standardında olsun. Üçüncüsü de tabir özgürlüğünün sonlarını genişletin diyor… Avrupa Birliği sen bunları yaparsan vizesiz gel diyor. Yapmayan bunlar. Niçin yapamıyorlar? AKP vilayet, ilçe lideri bulamazmış. MHP, söz özgürlüğüne karşı çıkarmış. Ferdî datalarda de bildiğin lakaytlık. Geçen gün tapu kayıtlarını çaldırdı adamlar. Bu hususta kimsenin tasası olmasın.
“BU YALANCILIKLA OY İSTENMESİ YANLIŞSIZ BİR İŞ DEĞİL”
Çıkmış, iftardan sonra diyor ki ‘Millet İttifakı gelirse Abdullah Öcalan’ı hür bırakacak.’ ya arkadaşlar, bunu nerede duydunuz, kim söyledi? Biz nerede bu türlü bir şey söylemişiz. Çıksın bunu söylesinler. Yok. Ben atayım bu palavrası, nasılsa herkes duyur, bütün televizyonlar veriyor. Onlar düzeltse de yüzde 20, 30, 50 duyar. Kalan 50 bana kâfi, tahminen onları kandırarak seçim kazanırım. Bu türlü bir şey yok. Bu ahlak değil, bu siyasi ahlakta değil, şahsî olarak da bu yalancılıkla oy istenmesi hakikat bir iş değil. Bizim bu tarafta bir imamız bile yok.
Dışişleri Bakanı dün çıkıyor, ‘Darbe yapmış FETÖ’cüleri hür bırakacaklar.’ Allah’ından kork. Kapalı Meclis’i açtıran biziz. Kapalı Meclis’i açtırıp orada darbeye direnip, F-16’nın bombasını yiyen biziz. O gece ben demişim ki, ‘Demokrasinin yanındayız, darbelerin karşısındayız, yeni seçimde millet yeni bir vazife verene kadar ana muhalefetiz. Demokrasinin ve seçilmiş parlamentonun, hükümetin ardındayız.’ A Haber stüdyosu diyor ki, ‘Bugüne kadar çok eleştirdik ancak bugün Özgür Özel’in söylediklerinin karşısında söyleyecek kelam bulamıyorum’ diyor, takdir ediyor.
“SİZ SEÇİMİ KAZANACAĞINIZI BİLSENİZ SARFİYAT FETHULLAH GÜLEN’İN ELİNİ ÖPERSİNİZ”
Şimdi çıkmış o Çavuşoğlu, bu iktidarın Dışişleri Bakanı, ‘bunlar darbeyi yapan kumandanları hür bırakacak’ diyor. Bunu aklından geçirenin iki elim yakasında olur. Bunu hayali yasak bizim dünyamızda. Adam milletin üstüne tankları sürecek, otomobillerin içinde milleti ezecek, elinde bayrak olanlara yaylım ateşi açtıracak talimat verecek. Meclis’e füze attıracak biz onları hür bırakacağız. Geçin. Fakat seçimi kaybedeceğimi bilsem onu yapmam, bunu yapmam; siz seçimi kazanacağınızı bilseniz sarfiyat Fethullah Gülen’in elini öpersiniz. Buraya yazıyorum. Bu kadar net söylüyorum. FETÖ’yle tarihi hasımlığı olan biziz, tarihlerinde etle tırnak olanlar, ‘bize nifak sokmayın, hoca efendiyle ortamıza nifak sokamazsınız’ diyenlerin, birbirine göz yaşı dökenlerin dediğine bak.
Bu iki büyük palavradan sonra bir de gelelim Ömer Çelik’e. Troller yapar. Üç gündür yapıyorlar sahiplenen çıkmadı. Bir baktım Ömer Çelik dün yeniden asker bavulu üzere atlamış oraya. Bu kadar palavra olur mu, bu kadar utanmamak olur mu? Marteniçka, Mart ayı gelmeden bileğine takıyorsun. Gözün leylek arıyor. Bu bir balkan geleneğidir. Üsküplü bir dedenin, Selanikli bir anneannenin torunu olarak anlatıyorum. Leyleği gördüğün anda çıkarıyorsun dileğin olmuştur. Bir inanışa nazaran kırlangıçta olsa oluyor. Mart’ın sonu geldiğinde şayet hala duruyorsa da bunu gidip tomurcuk veren bir ağaca, tercihen gül ağacı da güzeldir. Gidip bunu oraya asıyorsun. Ben asarken fotoğrafımı çektim.
Kemal Beyin kampanyasında ‘Sana kelam tekrar baharlar gelecek.’ Trollerin söylediği, Ömer Çelik’in sahiplendiği darağacı. Oradaki gül ağacının kısımlarına ‘darağacı’ diyorlar. ‘Bu da idam’ diyorlar. ‘Bize idam sehpasıyla tehditte bulundu Trabzon mitinginde’ diyorlar. Bu imgeye ‘idam sehpası’ diyor, duyanda inanıyor. Allah’tan kork. Merhum anneannem Selanik göçmeni ben bu türlü bir şey yapsam ‘Ramazan mübarek gün palavra atma Allah çarpar’ kederi.
“BİZ BU TÜRLÜ YALANCILIĞI ÖĞRENEMEDİK, BU TÜRLÜ SAHTEKAR GÖRMEDİK”
Biz bu türlü yalancılığı öğrenemedik, bu türlü sahtekar görmedik. Balkan göçmenlerinin, Üsküplülerin, Selaniklilerin, suyun öte yanından gelenlerin, canlarımızın, Makedon göçmenlerinin hepsinin bildiği ve bir Makedon göçmeninin genel liderimizin bileğine takıp emanet ettiği onun da çok etkilenip kampanyasına ilham aldığı marteniçkadan bu palavrası çıkarıyorsunuz ya artık sizin bu yalanınıza inanacak kimse kalmadı. Lakin sizi en çok da göçmenler ayıpladı. Siz bizim bu baharımızdan, siz bizim bu inancımızdan, sizin bizim bu hevesimizden, bu küçücük ve bin yıllık gelenekten idam sehpası çıkardınız ya yazıklar olsun size Ömer Çelik. Söyleyecek öbür bir şey bulamıyorum.
“BUNLAR HAMDİ BEYEFENDİ ÜZERE MEHMET ŞİMŞEK’E DEVAMLI TEKLİFTE BULUNUYORLAR. ADAM ‘YOKUM’ DİYOR KAPATIYOR”
Tayyip Erdoğan, her yeni global kriz çok büyük tenkitleri göğüsleyerek hayata geçirdiğimiz Türkiye Ekonomi Modeli’nin doğrulunu teyit ediyormuş. Sonra da diyor ki, ‘Önümüzdeki periyot ekonomi politikalarımızı daha da güçlendirmek için şimdiden önemli hazırlıklar yürütüyoruz. Uzun yıllar iktisat idaremizde yer alan Mehmet Şimşek kardeşimiz uyumunda bir takım çalışıyor.’ Bir; sen ne dedin? Evvel Yeni İktisat Modeli (YEM), sonra Yeni İktisat Programı (YEP), sonra olmadı Çin Modeli dediniz, sonra Türkiye İktisat Modeli (TEM). Bu TEM başarılıysa Mehmet Şimşek ne çalışıyor? İkincisi; Mehmet Şimşek konusu Hamdi Beyefendi konusuna döndü. Geçen sefer de ‘Mehmet Şimşek geliyor.’ Adam yalanladı. ‘Mehmet Şimşek geliyor, geliyor…’ Yokum dedi. Artık bunlar Hamdi Beyefendi üzere Mehmet Şimşek’e devamlı teklifte bulunuyorlar. Adam ‘yokum’ diyor kapatıyor. Bunlar bir daha başlıyor. Teklifi kabul etmiyor, ‘kutuma gideceğim’ diyor Mehmet Şimşek. Kutu nerede? 14 Mayıs’ta milletin önünde, sandık orada.
“MADEM SENİN İKTİSAT MODELİN YETERLİ GİDİYOR NEDEN MEHMET ŞİMŞEK TAKIMIYLA BİRLİKTE KURTULUŞ REÇETESİNE ÇALIŞIYOR?”
Madem senin iktisat modelin uygun gidiyor neden Mehmet Şimşek grubuyla birlikte kurtuluş reçetesine çalışıyor? Yok o denli bir şey. Mehmet Beyefendi ‘var’ derse de krizin varlığını kabul ederler. Mehmet Beyefendi, ‘yokum’ derse bir daha arayacak seçim gecesine kadar. Sandık orada, kutuya gideceğiz hepimiz işte o vakit YEM’den de TEM’den de yoksulluktan da işsizlikten de daima bir arada kurtulacağız. Kutumuza gideceğiz, millet açacak, Allah’ın müsaadesiyle yüzde 55-60 Millet İttifakı, yüzde 55-60 Kemal Kılıçdaroğlu, 300’ün üzerinde milletvekiliyle Millet İttifakı bak o vakit millet hangi teklife ‘evet’ diyormuş. Millet o vakit örneğin Kurban Bayramı’ndaki 15 bin liraya ‘evet’ diyecek. Kutusuna gidecek alacak onu.
Kutuya giden kazanıyor, bunlara kanan kazanmıyor. Millet kutusuna gidip açtırınca sandığı her bayram bir taban fiyat, Kurban’da 15 bin lira, taşerona takım, atanamayan 100 bin öğretmen bu sene 100 bin atama. Kutusuna gidiyor atanamayan öğretmen, ‘aç kutumu alayım tayin hakkımı’ diyor. EYT’liyi bile kandırdılar. Kutusuna gidiyor BAĞ-KUR’lu ‘9 bin gün beklemeyeceğim, 5 bin günde emekli olacağım’ diyor. 14 Mayıs’ta kutuyu açtıran kazanacak. Teklife aldanan, Hamdi Beyefendiye kanarsan yandın.
“NEBATİ ENFLASYON 10 OLACAK DİYORDU, TÜİK 50 DİYOR”
Nebati’de konuşmuş. Bu Nebati, ‘2023 seçimlerine tek haneli enflasyonla gideceğiz’ dedi mi, demedi mi? Dedi. Onun dediğine nazaran en çok 9,9 olacaktı. Pekala TÜİK ne diyor? ‘T’ Tayyip’i, ‘Ü’ üzmeyen, ‘İ’ istatistik, ‘K’ kurumu ne diyor? Yüzde 50 diyor. Millet yüzde 50’ye inanmıyor. Nebati 10 olacak diyordu, TÜİK 50 diyor. Kuru soğan geçen sene bugün 2 liraymış enflasyon yüzde 50 olsa 3 lira olacakmış. Pazarda soğan 3 lira mı, 19 lira mı? Patates 7 liraymış, enflasyon TÜİK’in dediği üzere olsa 10 lira olacakmış bugün 18 lira. Kuru soğan için yüzde 800, patates için yüzde 163 enflasyon var. Şekerin geçen sene kilosu 10 lira, TÜİK hakikat söylese bu sene 15 lira olması gerek. Şeker 28 lira mı, 15 lira mı? Tahin helvası akşam iftar sofrası için. 41 lira geçen sene, enflasyon yüzde 50 olsa 61 olacak bugün bakkalda 89 lira mı değil mi? Şayet tayin helvası 89’sa biz hakikat söylüyoruz, 61’se TÜİK yanlışsız söylüyor. Şayet soğan 19 liraysa biz hakikat söylüyoruz, 3 liraysa TÜİK gerçek söylüyor.
Pirinç 20’yken 30 olması lazım, bugün 44 lira pirinç. 44’e değil, 30’a pirinç varsa onlar doğruyu söylüyor. Ekmek 3 lira olması lazımmış 5 lira. 3 liraya ekmek varsa onlar hakikat söylüyor. Koyun kuşbaşı 140 liraymış olmuş 300 lira. Yüzde 50 olsa 211 lira olacak. 211 lira mı? Kaşar peyniri 93 liradan 212 liraya çıkmış. TÜİK yanlışsız söylese 139 lira olacakmış. Biz utanırlar diye, yüzünüz mü kızarmıyor diye kırmızıyla yazdık. TÜİK’in yalanındaki fiyatlar onlar lakin maalesef bu fiyatlar var ve bu fiyatlar vatandaşın belini büken fiyatlar. Bunlar bu seçime yüzde 9 enflasyonla girmeyi taahhüt etmiş, palavralarıyla yüzde 50, fiilen yüzde 115, ENAG’a nazaran soğan için 800’ü, patates için yüzde 160’ı, salçada yüzde 20’yi, şekerde yüzde 170’i, pekmezde yüzde 180, kahvede yüzde 110’u bulmuş, gerçek hissedilen enflasyonla giriyoruz bu seçime.
“BİR CAN KURTARMAK KIYMETİNE CANINI ORTAYA KOYAN DOKTORLARIN HAKKI ÖDENMEZ”
Dün bu toplantıda kamu mühendislerinin çok haklı taleplerini lisana getirirken kurduğum cümle biraz da devrik bir cümle tabip arkadaşların kimilerini üzmüş. Ömrüm boyunca sıhhat meslek örgütlerinde çaba etmiş onlarla birlikte olmuş, onların bütün haklarını 12 yıldır burada savunan birisi olarak bende buna çok üzüldüm. Benim orada demek istediğim kamuda tıpkı kıdemde olanlar ortasında bir uçurum var lakin peşi sıra fiyat, maaş karşılaştırması üzere olunca üzülmüşler. Birincisi Covid’de hepimiz gördük bir can kurtarmak değerine canını ortaya koyan tabiplerin hakkı ödenmez. Karşılaştırdığımız maaşların çok üzerini hak ediyorlar ona katkı sağlamak Millet İttifakı olarak, CHP olarak boynumuzun borcu.
“HEKİMLERDEN ÖZÜR DİLEMEK ONLARIN HAKKINI VERMEK; BİR YENİLMİŞLİK DEĞİL BİR ÖĞRENMİŞLİK HALİDİR”
Bunu söyledim açıkladım birçok tabip örgütünden, birçok hesaptan teşekkür geldi. Lakin tek tük ‘özür dile’ diyenler var. Bu siyasette de özür dileyince güya diskalifiye oldum, mağlup oldum. Hayır. Özür dilemek bir fazilet. Örneğin Erzurum’un Hınıs Devlet Hastanesi’nde bir kardeşim üzüldüyse, Manisa Sarıgöl’deki devlet hastanesindeki bir nöbetçi hekim cep telefonunda görüp de gönlü kırıldıysa, Malatya’da karaciğer nakli yapan Sezai hocanın takımından bir tabibin canı sıkıldıysa, Edirne’de Trakya Üniversitesi’nde acil nöbetinde bir hekim, ‘Ya Özgür ağabey bunu niçin bu türlü demiş’ bir yıllık yeni tabip bu türlü bir şeyden rahatsız olduysa, mecburî hizmetlerini zelzele bölgesinde konteynerda yapanlar, Islahiye’den, Nurdağı’ndaki hekimlerden rastgele birinin kalbi kırıldıysa özür diliyorum. Zira tabiplerden, doktorlardan özür dilemek onların hakkını vermek; bir yenilmişlik değil bir öğrenmişlik halidir.
“MADENCİLERİN ANALARININ DEĞİL, ONLARDAN SORUMLU BAKANIN GÖZ YAŞI DÖKTÜĞÜ BİR REJİME GEÇİYORUZ”
Biz bundan sonra örneğin madencilerin analarının değil, onlardan sorumlu bakanın göz yaşı döktüğü bir rejime geçiyoruz. Biz sıhhat işçilerinin değil, Sıhhat Bakanının gözünün yaşarabildiği, gırtlağının düğümlenebildiği bir rejime geçiyoruz. Biz fakir personellerin, kan ter içinde bindikleri servis otobüsünde nefes nefese meskenlerine döndükleri bir rejimden onlar daha yeterli sendikalaşabilsin diye koşturan bakanların nefes nefese koşacağı bir periyoda geçiyoruz. Biz elindeki pasaportla dünyanın öbür ucunda bunların yanılgıları yüzünden vize denetiminde bekleyen gençlerin üzüldüğü, sıkıldığı değil; vizeyi kaldırmak için Dışişleri Bakanının koşturduğu bir rejime geçiyoruz.
O yüzden hekimlerden yahut bu kadar vakit yaptığım bütün basın toplantılarında kalbini kırdığım kim varsa hepsinden ağız dolusu özür diliyorum. Artık devletin özür dileyebildiği bir rejime geçiyoruz. Bakanların istifa edebildiği bir rejime geçiyoruz. Partilerin kusurlarını kabul edebildiği bir rejime geçiyoruz. Buna da vesile olan Twitter’da evvel kızan sonra helalleşen ve biraz daha inatçı olup tek tük de olsa ‘Özgür Özel özür dilesin’ diyen bütün kardeşlerimize teşekkür ediyorum. Politikler özür dilemesini de bilecekler bundan sonra.
“HER ANKETTE SİZİ ERİTEN, LOKAL SEÇİMLERİ KAYBETTİREN BU LİSANDAN SİZDE KURTULUN”
İstanbul Vilayet Başkanlığımıza silahlı bir atak yapıldı. Nöbetçi polislerin sözleri ve nöbetçi güvenliğin sözleriyle İstanbul Vilayet Başkanlığımıza önünden geçen otoyoldan, bir aracın içinden, gaye gözetilerek lakin isabet kaydedilemeyerek silahla atış yapıldığı söyleniyor. Burada birinci akla gelen yansıyı vermeyeceğim. Kimseye siz yaptınız diyemeyiz. Kimseye siz yaptırdınız da diyemeyiz. Lakin biri çıkar bütün bunlar daima bu kutuplaştırılan siyaseti geren lisanın ve Cumhur İttifakı’nın amaç gösteren, herkese ‘terörist’ diyen, ‘hain’ diyen, bu taraftakileri vatansever, bu taraftakileri ‘hain, terörist’ olarak gösteren lisanın bunu tetiklediğini söylerse de kimse de buna karşı çıkmaz. O şahsa de yanlış diyemeyiz. Bu lisanı terk etmek lazım. 14 Mayıs’tan sonra devlet bu lisanı terk edecek ancak 14 Mayıs’a kadar hiçbirimizin canı yanmasın, bir annenin daha gözü boşuna yaşla dolmasın diyorsanız lütfen Cumhur İttifakı olarak size de yararı olmayan ve her ankette sizi eriten, lokal seçimleri kaybettiren bu lisandan sizde kurtulun.
Çünkü siz, ‘Ekrem terörist’ dedikçe Ekrem İmamoğlu yükseldi. Mansur Yavaş’a terörizm yapışır mı? Onu yapıştırdıkça sizin yalancılığınız tescillendi. O yüzden korkmuyoruz, sinmiyoruz, bir söz eksik konuşmuyoruz, bir santim geri gitmiyoruz, bir parmak eğilmiyoruz. Zira biz biliyoruz ki bir parmak eğilirsek siz bu millete diz çöktürürsünüz. Biz bu millete diz çöktürtmeyeceğiz.”
Özel, basın toplantısının akabinde basın mensuplarının sorularını yanıtladı. Özel, seçim listelerinin nasıl olacağına ait ve Memleket Partisi Genel Lideri Muharrem İnce’yle görüşülmesine ait sorulara şu karşılığı verdi:
“BÜTÜN İTTİFAK ORTAKLARIMIZ ORTASINDA AZAMÎ İŞ BİRLİĞİ, EN GÜZEL PARLAMENTO SONUCU İÇİN ÇALIŞIYORLAR”
“İttifak halinde birtakım yerlerde birlikte gireceğimizi biliyorum fakat bilgilerin tüm taraflar tarafından teyit edilir ve doğrulanır bir noktada olması lazım. Ben bir partinin yasama kanadındaki sözcüsü olarak bu türlü bir açıklamayı yapmayı gerçek bulmam. Bu bilgilerin tüm partiler tarafından teyit edilip şayet varsa ortak basın açıklaması ya da basın metnini beklemek gerekir. Hala bu bilgiler ben toplantıya hazırladığım sırada teyide muhtaçtı. Bütün ittifak ortaklarımız ortasında azamî iş birliği, en düzgün parlamento sonucu için çalışıyorlar.
“MAKAM ODASINDA OTURUP ‘SEN ÇEKİL SANA ŞUNU VERELİM’ BİZ BUNU TÜRKİYE’YE DE KENDİMİZE DE İNCE’YE DE YAKIŞTIRMAYIZ”
Sayın İnce’yle birlikte sayın genel liderimizin yapmış olduğu görüşmedeki heyette bende vardım. Resmi görüşmede genel liderimiz sarsıntıdan, afetten, afet idaresinden, ülkenin içinde bulunduğu krizlerden; bu krizlerden nasıl çıkacağımız tarafındaki ortaklaştığımız siyasetler metninden bahsederek son derece nazik bir üslupla sayın İnce’ye sunumlarını yaptı. Sayın İnce’de tıpkı nezaketle yanıtlar verdi. O toplantıda neler konuşulduğunu zati genel liderimiz çıkıştaki basın açıklamasında söylemişti. O kapsam doğrudur. İçeride konuşulmasa da sayın İnce, ‘ittifak konusunda farklı prensiplerimiz var’ deyip, içeride konuşmamıştık, onları söylememişti bize zira o denli bir husus açılmamıştı lakin birtakım değerlendirmelerde de bulunmuştu. İçerideki görüşmede bir pazarlık olmamıştı, bir teklif yapılmamıştı. Zati sıkıntının özü de şuydu; Türkiye’yi yönetmeye talip, 13. Cumhurbaşkanlığına talip iki adayın bir partinin genel merkezinde, genel liderin resmi makam odasında oturup ‘sen çekil sana şunu verelim’, ‘sen benden ne istersin’ biz bunu Türkiye’ye de kendimize de İnce’ye de yakıştırmayız.
“ENGİN ALTAY KENDİSİYLE O GÜN AKŞAM YÜZ YÜZE BİR GÖRÜŞMEDE BULUNDU”
Ayrıldıktan sonra bizim ümidimiz tabi ki o günden sonra seçimi birinci cinste kazanacak bir iradeyi daima birlikte ortaya koymaktı. Sayın İnce’ye orada ‘çekiliyor musunuz’ diye sorulunca ‘hayır’ demişti. Biz esasen ona çekilin demeye gitmedik lakin birinci cinsin değerini hepimiz teyit ediyoruz. Kamuoyunda ‘niye bir teklif yok, niçin anlaşmıyorsunuz’ beklentisi üzerine benim de bilgim dahilinde, kıdemlimiz, geçen kampanyada sayın İnce’ye eşlik eden sayın Engin Altay kendisiyle o gün akşam yüz yüze bir görüşmede bulundu. Daha sonra döndü ve sonraki sabah bir görüşme daha yaptılar. Bu görüşmelerin sonucunda biz bu görüşmelerde daima birlikte kazanacağımız ve birinci cinsten sonra ülkeyi birlikte yöneteceğimiz bir imkan olur mu kurallarını aradık ve sorduk. Bu müzakerelerden iki geçmiş kuvvetli dostun partileri ismine yürüttükleri bu müzakerelerden bir sonuç alamadık. Görüşmeler o basamakta bitti. O günden bugüne de resmi bir görüşme yoktur.
“TREND BİRİNCİ TIPTA BU SEÇİMİ YÜZDE 50’NİN ÜZERİNDE, YÜZDE 51’LER SEVİYESİNDE BİR OYLA DÖRTLÜ BİR YARIŞTA KAZANABİLECEĞİMİZİ GÖSTERİYOR”
Ancak sayın İnce’nin de bugün teyit ettiği bir öteki görüşme adaylıklar katılaştıktan sonra gerçekleştiğini bizde her iki tarafın beyanlarından öğrendik. Orada Fikri Sağlar bir mutabakata varmış olsa o vakit kesinlikle gelip bunu partimize söyleyip burada da yol alınabilirdi, hala da alınabilir. Adaylıklar katılaşmıştır lakin bundan sonra sayın İnce, ‘bu seçimi birinci çeşitte Kemal Kılıçdaroğlu kazanmalı, tek adam rejimi bitmelidir’ dediği anda o vakit bu iş birinci tıpta aslında bitecektir. Demediği durumda bizim elimizdeki anket trendleri seçimi birinci çeşitte kazanacağımızı gösteriyor. Ancak işin garantisi olması için açık fark olması için, yüzde 50’nin çok daha üzerindeki bir sonuç için formüller işleyebilir. İşlemezse elimizdeki trend birinci çeşitte bu seçimi yüzde 50’nin üzerinde, yüzde 51’ler seviyesinde bir oyla dörtlü bir yarışta kazanabileceğimizi gösteriyor. Biz bu trendin çok daha güzel bir noktaya gideceğini düşünüyoruz.
“BİZ SAYIN İNCE’Yİ SEVİYORUZ, İNCE’Yİ SEVENLERİ DE SEVİYORUZ”
Biz sayın İnce’yi seviyoruz, İnce’yi sevenleri de seviyoruz. İnce’ye oy vermek isteyenleri de seviyoruz hepsini de anlıyoruz. Bugünlerde artık onların nasıl davrandığını ve nasıl bir umut içinde olduklarını da yani bu tek adam rejimini bitirmenin herkese çok güzel geleceğini de daima birlikte hissediyoruz. O açıdan biz asla ve asla germek istemeyiz, tartışmak istemeyiz, kırmak istemeyiz. Partimize emeği olan birisidir. Kendi tabiriyle partinin öz evladıdır. Bu partide benim 8 yıldır yaptığım misyonu benden evvel 4 yıl boyunca yapmış, bana da emeği olan, partimize de emeği olan bir kişidir. 14 Mayıs’ta birinci çeşidin sonunda size kelam tekrar baharlar gelecek.”

Kaynak: ANKA / Şimdiki

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

El arabası lastiğine hava basarken canından oluyordu

HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.