Malatya’da atık suların yüzde 82,8’i barajlara bırakılıyor

Malatya’da, atık suyun yüzde 12,5’i akarsulara, yüzde 82,8’i barajlara ve yüzde 1,7’si araziye deşarj edildiği bildirildi.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Malatya Bölge Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamada, İçme suyu, atık su ve atık istatistiklerini üretmek ve yayınlamakla görevli olan Türkiye İstatistik Kurumu, bu alandaki bilgi ihtiyacının karşılanabilmesi amacıyla 2 yılda bir belediyelerin çevresel hizmetlerine ilişkin veri derlemektedir. Bu kapsamda, ilimizdeki 1 il merkezi, 13 ilçe ve 39 belde belediyesi olmak üzere 53 belediyede içme suyu, atık su ve atık hizmetlerine ilişkin veriler ortaya konmuştur.
İçme ve Kullanma Suyu İstatistikleri; Malatyada 53 belediyenin tamamında içme ve kullanma suyu şebekesi ile hizmet verilmiştir. Belediyeler tarafından dağıtılmak üzere çekilen su miktarı yaklaşık 49 milyon metreküptür. Çekilen kaynaklar itibarı ile dağıtılan suyun yüzde 95i kaynak suyu, yüzde 5i ise kuyu suyudur. Türkiyede belediyelik alanlarda yaşayan nüfus için, kişi başına çekilen su miktarı 216 litre olarak gerçekleşirken, Malatya ortalaması 212 litre olarak hesaplanmıştır. Malatyada 53 belediyenin 48inde kanalizasyon hizmeti verilmektedir. Malatyada kanalizasyon şebekesi ile hizmet verilen 48 belediye tarafından yaklaşık 36 milyon metreküp atık su deşarj edilmiştir. Arıtılarak deşarj edilen atık suyun toplam atık suya oranı ise yüzde 81,2dir.
Bu rakamlara göre Malatyada, günlük kişi başı deşarj edilen atık su miktarı 164 litre olarak gerçekleşmiş ve 190 litre olan Türkiye ortalamasının altında kalınmıştır. Malatyada 53 belediyenin 50 sinde atık hizmeti verilmiştir. Malatyada atık toplama hizmeti veren belediyeler tarafından yaklaşık 227 bin ton atık toplanmıştır. Toplanan atığın tamamına yakını (yüzde 99,7si) belediye çöplüğüne atılarak bertaraf edilmiştir. Toplam atığın yaklaşık yüzde 51i yaz aylarında, yüzde 49u ise kış aylarında toplanmıştır denildi.
Türkiyede, günlük toplanan kişi başı atık miktarı 1,2 kilo olarak gerçekleşirken Malatyada bu değer 1,04 kilo olduğu kaydedildi.

MALATYA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.