Macaristan’ın Milli Gün resepsiyonu, Ankara’da kutlandı.

Ülkenin 62. bağımsızlık yıl dönümü dolayısıyla Ankara’da bir otelde resepsiyon verildi.

Tören, Ankara Büyükelçisi Gabor Kiss’in konukları kapıda karşılamasının ardından, iki ülkenin milli marşlarının çalınmasıyla başladı.

Davete, Ticaret Bakan Yardımcısı Gonca Yılmaz Batur ve bazı ülkelerin büyükelçilerinin yanı sıra Ankara’da görev yapan çok sayıda yabancı misyon temsilcisi, diplomat ve gazeteci katıldı.

Ticaret Bakan Yardımcısı Batur, burada yaptığı konuşmada, Macarlar ile çok köklü ilişkilere sahip olduklarını dile getirdi. Macaristan’ı Avrupa’daki en değerli ortaklardan biri olarak addettiklerini söyleyen Batur, ‘Tarihi ve kültürel alanlarda zaten çok iyi ilişkilere sahip olduğumuz Macaristan ile bu ilişkileri ekonomi ve ticaret alanlarında da daha ileriye taşımayı hedefliyoruz.’ diye konuştu.

Batur, iki ülke arasındaki ticaret hacmini gelecek yılın sonu itibariyle 6 milyar dolara yükseltmeyi hedeflediklerini ifade etti.

Büyükelçi Kiss de Macarların tıpkı Türk milleti gibi tarihi boyunca fırtınalar ve stresli dönemler tecrübe ettiğini, onurlarıyla ve cesaretleriyle özgürlük ve bağımsızlığı elde etmek için büyük gayret gösterdiklerini söyledi.

Macarların 1956’da mahrumiyete ve diktatörlüğe karşı savaştığını, ihtilalin, trajik mağlubiyetine karşın meyvesini verdiğini ifade eden Kiss, ‘Bugün özgürce yaşıyoruz ve bu başarıyı kutlamak için birçok geçerli sebeplerimiz bulunuyor.’ dedi.

Günümüzde bu özgürlüğü ve milli kimliği koruma görevinin hala devam ettiğini vurgulayan Kiss, ‘Kendi temel değerlerimize saygı duymak, kendinden emin biçimde dostlara saygı duymak ve diğer milletlerle ilişkilerimizi güçlendirmek anlamına gelmektedir.’ diye konuştu.

Macaristan Büyükelçisi sıfatıyla iki ülke arasındaki ilişkileri daha da geliştirmenin kendisinin asli ve memnuniyet verici görevi olduğunu dile getiren Kiss, bunun için her iki tarafta da siyasi iradenin mevcut olduğunun altını çizdi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın bu ayın başında Macaristan’a yaptığı ziyarete de değinen Büyükelçi Kiss, ziyaretin sonucunda ekonomi, ticaret, kültür ve eğitim alanlarında ilişkileri daha da yoğun bir seviyeye ulaştırmayı hedeflediklerini vurguladı.

Konuşmaların ardından kutlama pastasının kesildiği resepsiyon, Macar müziği eşliğinde davetlilere yemek ikram edilmesiyle son buldu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir