İHA’nın sesini duyurduğu sedef hastası hayata tutundu
Ankaralı eczacı hastalığı kabus olan sedef hastasının umudu oldu

ANKARA – İhlas Haber Ajansı sesini duyurdu, vücudunu saran sedef hastalığından kurtuldu. Sedef hastası Musa Sümbül’den eskiden insanlar korkup kaçıyordu, şimdi gören sarılıp, elini sıkıyor. Eczacı Reyhan Aliusta, ‘Sedef veya egzama hastaları artık umutsuz olmasınlar’ dedi.
Antalya’nın Gazipaşa ilçesinde yaşayan 42 yaşındaki Musa Sümbül 23 yıldır sedef hastalığıyla mücadele etti. Gitmediği yer kalmayan Sümbül’ün umudu İhlas Haber Ajansı oldu. Yaklaşık 2 ay önce İHA aracılığıyla sesini duyuran Sümbül’ün hayatı değişti. 23 yıl önce bir sabah uyandığında derisinde kızarıklıklar olduğunu gören ve hastaneye giden Sümbül, kendisine verilen ilacı kullanmış ancak derisindeki kızarıklıklar artarak devam etmiş. Antalya Tıp Fakültesine giden ve kullandığı ilacın ters etki yaptığı söylenen Sümbül’ün derisinde sonrasında pullanma ve iltihaplanma oluşmuş. Ellerinde, kollarında, ayaklarında, kulaklarında, yüzünde ve kafa derisinde oluşan kalın ve sert tabaka Sümbül’ü çalışamaz hale getirmiş. Sümbül’ün durumunu İHA’nın haberinden gören ve kendisine ulaşan Eczacı Reyhan Aliusta, Sümbül’ü tedavi etmek üzere Ankara’ya çağırdı. Yaklaşık 2 aylık tedavi gören Sümbül’ün hastalığında büyük başarı elde edildi.
‘Her geldiğimde iyileştiğimi gördüm’
Yıllarca bu hastalıkla mücadele ettiğini ifade eden Sümbül, ‘Antalya Tıp’ta olsun, Ankara’da olsun, Sivas Balıklı Göl olsun hiçbir çözüm bulamadım. İyileşti arkasından yeniden çıktı. Doktorlar kesin çözüm olmadığını söyledi. Yaklaşık 2 ay önce Ankara’dan Reyhan hanım bana ulaştı. Ben maddi durumumun iyi olmadığını söyledim. Kendileri tüm masrsflarımı karşıladılar ben Ankara’ya geldim ve tedaviye başladım. 2 aydır 20 miligram olarak kullanıyorum, her gelişimde iyileştiğimi gördüm. Şuanda hiçbir şeyim kalmadı’ diye konuştu.
‘Beni tersliyorlardı’
Çevresinden kötü tepkiler gördüğünü anlatan Sümbül, ‘Yaşamayı beklemiyordum. İşe çıkıyordum beni tersliyorlardı. Lokantaya oturuyordum bana ters bakıyorlardı, kaç kez intihara teşebbüs ettim. Şimdi ise çok mutluyum, insanlar bana sarılıp gülüyorlar, tokalaşıyorlar. Yakın çevremden güzel tepkiler alıyorum. Hastalığım çok kötü aşamadaydı, Türkiye’de görmediğim yer kalmadı, hiç umudum kalmamıştı. En son burada umudumu buldum. Ben aynı zamanda astım hastasıydım, bu ilaçla birlikte astım ilaçlarımı da bıraktım’ ifadelerini kullandı.
‘Kişinin bağışıklık sistemi düşükse sedef agresif olabiliyor’
Sedef hastalığının dünyada tedavisi mümkün olmayan hastalık türlerinden biri olduğunu ifade eden Eczacı Aliusta, bu hastalığın bağışıklık sistemiyle alakalı olduğunu söyledi. Aliusta, ‘Dünya nüfusunun yüzde 2’sini etkileyen bir deri rahatsızlığıdır sedef. Genellikle 20 yaştan itibaren görülüyor, tabi bu daha küçük yaşlara da inebilir. Sedef hastalığında kişinin bağışıklık sistemi çok düşükse yayılma orada veya hastalık daha fazla agresif olabiliyor, ancak bulaşıcı değildir’ bilgisini verdi.
10 yıldır deri hastalıkları üzerinde çalışmalar yapan Aliusta, deri yüzeyinde kullanılacak preparatların sadece hastayı rahatlatmaya yaradığını ancak Devitale Splus ile içeriden sistemik tedavi edildiğini dile getiren Aliusta, ‘Biz bağırsak florasını düzenleyerek bağışıklık sistemini güçlendiriyoruz. Çünkü bağırsaklarımız bizim ikinci beynimiz ve geçirgen bir durumda. Dolayısıyla bağırsak florası bozulduğunda antijenler kan dolaşımına geçiyor ve bağışıklık sistemini çökertiyor. Biz de bağırsak florasındaki zararlı bakterileri göndererek faydalı bakterileri de besleyip prebiyotik etki yaparak, bağırsak florasını düzenleyip hastanın bağışıklık sistemini güçlendiriyoruz ve hastanın bağışıklık sistemi güçlerince de hastalıkta çok başarılı oluyor. Devitale Splus kullanan hastaların bağırsak floraları değişiyor, plakların daha fazla yayılması engelleniyor. Hastanın kilosuna göre dozu ayarlanıyor, 2 ila 6 ay arasında bir tedavi süreci oluyor’ şeklinde konuştu.
Devitale Splus’un Tarım ve Orman Bakanlığı’nca onaylanmış bir ürün olduğunu aktaran Aliusta, sedef hastalarına seslenerek, ‘Sedef veya egzama hastaları artık umutsuz olmasınlar, biz bu ürünümüzle büyük başarılar elde ettik’ dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir