yerli araba fakirin sitesi oyun hilesi otomobil sitesi teknoloji sitesi magazin sitesi alexa hileleri ilksite zengin sitesi birincisite aksaray sondakika bilecik sondakika bolu sondakika artvin sondakika edirne sondakika hatay sondakika izmir sondakika kilis sondakika konya sondakika mersin sondakika ankara hastabakıcı kocaeli sondakika mugla sondakika rize sondakika yalova sondakika karabuk haberleri diyarbakir haberleri hakkari haberleri afyon haberleri duzce sondakika mardin haberleri ankara sondakika burdur haberleri kuşadası escort sakarya haberleri tokat haberleri trabzon haberleri kayseri sondakika adana haberleri antalya sondakika samsun haberleri amasya haberleri aydin haberleri ordu haberleri denizli haberleri mani sasondakika bursa haberleri webgelişim teknokentim teknolojiyi olaypara script indir warez script indir warez tema indir warez script tema indir warez theme indir ücretsiz warez theme indir ücretsiz script indir arayüzweb gaziantep haberleri gaziantep haber merkezi deneme testi
a
istanbul organizasyon evden eve taşımacılık, gaziantep organizasyon, gaziantep evden eve taşımacılık, evden eve taşımacılık, gaziantep evden eve taşımacılık, evden eve taşımacılık, gaziantep evden eve taşımacılık, gaziantep evden eve taşımacılık, gaziantep evden eve taşımacılık, gaziantep evden eve taşımacılık, evden eve nakliyat, gaziantep asansörlü taşıma, gaziantep evden eve taşımacılık, gaziantep organizasyon, gaziantep organizasyon, gaziantep organizasyon, gaziantep organizasyon, gaziantep organizasyon, gaziantep organizasyon, gaziantep palyaço,

Ege Bölgesi dış ticaret fazlası veriyor

Türkiye Cumhuriyeti’nin 100 yıllık tarihi boyunca ihracatçı kimliğiyle öne çıkan, Türkiye’ye ihracatı öğreten Ege Bölgesi, 2023 yılının 10 aylık devrinde 25 milyar 796 milyon dolarlık ihracat yaparken ithalatı 17 milyar 683 milyon dolarda kaldı. Ege Bölgesi 10 aylık devirde 8,1 milyar dolar dış ticaret fazlası verirken, ihracatının ithalatını karşılama oranı yüzde 146 oldu.

Ege Bölgesi’nin 2022 yılı ocak-ekim devrinde ihracatının ithalatını karşılama oranı yüzde 143 olarak kayıtlara geçmişti. Ege Bölgesi’nin ihracatının ithalatını karşılama oranı yüzde 3 gelişim gösterdi. Türkiye İstatistik Kurumu ve Türkiye İhracatçılar Meclisi datalarına nazaran; Ege Bölgesi Cumhuriyetimizin 100. yılının 10 aylık devrinde 43,5 milyar dolar dış ticaret hacmine ulaşırken, Ege Bölgesi’ndeki 9 vilayette dış ticaret fazlası vermeyi başardı.

İZMİR’İN 10 AYLIK DIŞ TİCARET HACMİ 25 MİLYAR DOLARI AŞTI

Ege Bölgesi’nin ihracat ve ithalatta amiral gemisi İzmir 2023 yılının 10 aylık periyodunda 14 milyar 196 milyon dolarlık döviz getirisiyle Türkiye’de en çok ihracat yapan ikinci vilayet pozisyonunu korurken, birebir vakit aralığında ithalatı 10 milyar 845 milyon dolar halinde gerçekleşti. İzmir her 100 dolarlık ithalatına karşılık 131 dolar ihracat yapma başarısı gösterdi. İzmir’in dış ticaret hacmi 25 milyar 41 milyon dolara ulaştı. İzmir’in ihracatında öne çıkan bölümler 1 milyar 782 milyon dolarla kimya, 1 milyar 325 milyon dolarla çelik-demir ve demir dışı metaller, 1 milyar 146 milyon dolarla hazır giysi ve konfeksiyon dalı oldu.

MANİSA 1 MİLYAR 601 MİLYON DOLAR DIŞ TİCARET FAZLASI VERDİ

Türkiye’de en çok ihracat yapan vilayetler sıralamasında sekizinci basamağın sahibi, elektrik-elektronik, iklimlendirme, otomotiv sanayisi ve besin kesimlerinin güçlü ihracatta güçlü olduğu şehzadeler kenti Manisa, 2023 yılının 10 aylık diliminde 2 milyar 972 milyon dolar ithalata karşılık 4 milyar 573 milyon dolarlık ihracat yapmayı başardı. Manisalı ihracatçılar 1 milyar 601 milyon dolarlık dış ticaret fazlalığı sağladı.

DENİZLİ’NİN İHRACATINDA HAZIR GİYSİ LİDERLİĞİNİ SÜRDÜRDÜ

Konut dokumacılığının başşehri Denizli 2023 yılının ocak – ekim devrinde 3 milyar 487 milyon dolarlık mal ihracatı yaparken, ithalatı 1 milyar 938 milyon dolar olarak kayıtlarda yerini aldı. Denizli’nin 10 aylık dış ticaret fazlası 1 milyar 550 milyon dolar olarak göze çarparken, ihracatta önder kesim 2023 yılında kan kaybı yaşamasına karşın 932 milyon dolarlık performansla hazırgiyim ve konfeksiyon bölümü oldu. Elektrik ve elektronik bölümü 679 milyon dolar, demir ve demir dışı metaller kesimi 494 milyon dolar dövizi Türkiye’ye kazandırdı.

3 VİLAYET MİLYAR DOLAR SINIRINDA

Ege Bölgesi vilayetleri Aydın, Balıkesir ve Muğla 10 aylık performanslarına nazaran 2023 yılı sonunda 1 milyar dolar sonunu geçme sinyalleri veriyor.
Aydın, 533 milyon dolarlık ithalata karşılık 938 milyon dolar ihracat yaptı. Her 100 dolarlık ithalatına 176 dolarlık ihracatla karşılık veren Aydın, Ege Bölgesi’nde 1 milyar dolar barajını aşmaya en yakın vilayet pozisyonunda. Aydın’ın ihracatına en çok katkı veren birinci üç bölüm 147 milyon dolarla madencilik, 124 milyon dolarla kuru meyve ve 122 milyon dolarla otomotiv sanayisi biçiminde sıralandı.

Su eserleri ve hayvansal mamuller bölümünün 575 milyon dolarlık ihracatla açık orta başkan olduğu Muğla 2023 yılının ocak – ekim devrinde 912 milyon dolar ihracat performansı ortaya koydu.

2022 yılında 1 milyar 14 milyon dolarlık ihracata imza atarak tarihinde birinci sefer 1 milyar doları aşan Muğla ithalatta da 384 milyon dolarlık bir performans sergiledi. 528 milyon dolar dış ticaret fazlası veren Muğla’nın ihracatının ithalatını karşılama oranı yüzde 237 olarak gerçekleşti. Muğla’da madencilik kesimi 103 milyon dolar, hububat bakliyat yağlı tohumlar bölümü 53 milyon dolar ihracata imza attı.

Ege Bölgesi’nde ihracatta 1 milyar doları geçme potansiyeline sahip vilayetlerin sonuncusu Balıkesir. Balıkesir 2023 yılının birinci 10 aylık devrinde 605 milyon dolarlık ithalata karşılık 896 milyon dolarlık ihracat yaptı. Balıkesir’in ihracatının ithalatını karşılama oranı yüzde 148 olurken, elektrik ve elektronik dalı ihracatını yüzde 130 artırarak 115 milyon dolardan 266 milyon dolara çıkararak Balıkesir’de ihracatta başkan kesim pozisyonuna yükseldi. Balıkesir’de, su eserleri ve hayvansal mamuller bölümü 141 milyon dolar, zeytin ve zeytinyağı dalı 73 milyon dolar ihracat başarısı gösterdi.

Mermerin başşehri Afyonkarahisar 2023 yılının ocak – ekim devrinde 84 milyon dolarlık ithalat yaparken, ihracatı 277 milyon dolar olarak kayıtlara geçti. Afyonkarahisar yüzde 329’luk ihracatının ithalatı karşılama oranıyla Ege Bölgesi’nde rekortmen olurken, bu rekora en büyük katkıyı 174 milyon dolarlık ihracat performansıyla madencilik bölümü sağladı. Hububat bakliyat yağlı tohumlar bölümü 16 milyon dolarlık ihracat yaparken, kimya kesimi 13 milyon dolar ihracat kayda aldı.

Uşak, 208 milyon dolar ithalatına karşılık 262 milyon dolar ihracat seyrini ortaya koyarken, ihracatının ithalatını karşılama oranı yüzde 126 halinde gerçekleşti. Uşak’ta dokuma dalı 70 milyon dolarlık ihracatla önder olurken, dokumacılık bölümünü 55 milyon dolarlık fiyatla halı ve 35 milyon dolarla su eserleri ve hayvansal mamuller izledi.

Porsonel ihracatının başşehri Kütahya 2023 yılının 10 aylık diliminde 111 milyon dolarlık ithalat yaparken, 254 milyon dolar ihracata imza attı. Kütahya’nın ihracatının ithalatını karşılama oranı yüzde 229 olurken, çimento cam ve seramik bölümü 190 milyon dolarlık ihracatla açık orta liderliğini sürdürdü. Kütahya’nın ihracatında ikinci kesim 68 milyon dolarla demir ve demir dışı metaller kesimi, üçüncü dal 17 milyon dolarla kimya dalı biçiminde sıralandı.

ESKİNAZİ: BÜYÜMEYE OLUMLU KATKI VERMEK İSTİYORUZ

Ege Bölgesi’nin tarih boyunca ihracatçı kimliğiyle öne çıktığının altını çizen Ege İhracatçı Birlikleri Koordinatör Lideri Jak Eskinazi, 2023 yılının 10 aylık diliminde de Ege Bölgesi’nin bu karakterini ortaya koyduğunu ve 8,1 milyar dolar dış ticaret fazlası verdiğini lisana getirdi.

2023 yılına girerken amaçlarını mevcudu korumak olarak belirlediklerini hatırlatan Eskinazi, “Türk ihracatçıları olarak pandemi sonrasında hoş bir ivme kazanmıştık. Avrupa ve Amerika pazarları tedariklerinde Türkiye’yi önceliklendiren bir konum almaya başlamıştı. 2021 yılında işler uygun giderken, dünyadan ayrışan iktisat siyasetimiz, Rusya-Ukrayna savaşı sonrasında artan güç maliyetleri ve global iktisattaki resesyon işleri bilakis döndürdü. Finansmana erişimde yaşadığımız zorluklar, yüksek enflasyon ve enflasyon oranında artmayan ve düşük kalan döviz kuru Türk ihracatçısının sermayesini eritti ve fiyat tutturamaz hale geldik. Türk ihracatçısı gelen siparişleri bile fiyat tutturamadığı için kabul edemez noktaya geldi. Tüm bu olumsuz tabloya karşın Türk ihracatçısı 2023 yılında 2022 ihracat düzeyini yakalayarak büyük bir muvaffakiyet gösterdi. Bu tablo bu türlü devam ederse korkarım 2024 yılında mevcudu korumak mümkün olmayacak. İhracattaki yüzde 10 artış gayemize ulaşmak için ihracatçılarımızın yollarındaki taşların temizlenmesi gerekiyor. İhracatçılar olarak büyüme sayılarına kâfi katkıyı koyamamaktan ötürü mutsuzuz” şeklinde konuştu.

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

Esnaf ÖTV indirimine odaklandı

HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.