Rusya’nın doğal gaz ambargosu nedeniyle Avrupa’da yaşanan enerji krizine bağlı olarak örtü altı üretim alanlarındaki dikimlerde bu yıl yüzde 30 – 40’a varan düşüş yaşanıyor. Avrupa’dan birçok süpermarket zinciri ve tedarikçi, bu üretim açığından kaynaklanacak ihtiyacı gidermek için Antalya’da görüşmelere ve kontrat imzalamaya başladı.

KONTRATLAR İMZALANIYOR

Batı Akdeniz İhracatçıları Birliği (BAİB) Başkanı Ümit Mirza Çavuşoğlu, Avrupa’nın ciddi bir enerji krizine girdiğine dikkati çekerek, “Tahminimiz ve yaptığımız görüşmelere göre, üretimlerde yüzde 30 – 40 arası düşüş yaşanıyor” dedi. Bu nedenle Avrupa’nın hemen arayışa girdiğini, en önemli ülke olarak da karşılarına Türkiye’nin çıktığını söyleyen Çavuşoğlu, şöyle devam etti:

“Birkaç aydır çok ciddi görüşmeler gerçekleştiriliyor. Özellikle büyük market zincirleri, Antalya ve civarında görüşmelerde bulunuyor. Hedefimiz olabildiğince fazla üretip, fazla ihracat yaparak ülkeye döviz girdisini artırmak.”

BEKLENTİ YÜKSEK

Akdeniz ve Ege’deki üreticilerde Avrupa’daki enerji krizi sonrası hem gıda talebinin hem de üretimin Türkiye’ye kayacağı beklentisi hakim.

Türkiye Sera Yatırımcıları ve Üreticileri Birliği Genel Sekreteri Duygu Özkartal, domates özelinde zincir market temsilcilerinin doğrudan üreticilerle temasa geçtiğini belirterek, “Peşin para ve garanti alım modeliyle ticari anlaşma yapmak istiyorlar. Hatta sera üretimini Türkiye’ye taşımak isteyenler de var” dedi. -HABER ARAŞTIRMA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.