Son günlerde zayıflama ve estetik ameliyatlarında yaşanan mağduriyetler artmaya başladı.

Yaşanan olaylara bir yenisi daha eklendi.

Belçikalı Helveh Assakereh, geçtiğimiz yıl İstanbul’a geldi. Burada ailesi ile birlikte turistik gezi yapmak isteyen 38 yaşındaki kadın, zayıflama isteğiyle bir hastane ile görüştü.

Bahçelievler’deki özel bir hastane ile anlaşan Assakereh, 29 Nisan 2021 tarihinde estetik cerrah İ.A. tarafından yağ aldırma ameliyatı oldu.

Psikolojik sorunlar yaşadı

Ertesi gün taburcu olan genç kadın, kısa süre içerisinde sorunlar yaşamaya başladı.

İlk olarak idrarını kontrol edemeyen Assakereh, vücudundaki morlukların da geçmemesiyle psikolojik sorunlar yaşamaya başladı.

Hatalı ameliyat raporu aldı

Bunun üzerine hastane ve doktor hakkında hukuki süreci başlatarak, ülkesine döndü.

Bu süreçte avukat Cihan Esin ile anlaşan kadın, ameliyatın hatalı olduğuna ilişkin Belçika ve Fransa’daki hastanelerden rapor aldı.

Ardından Bakırköy Nöbetçi Tüketici Mahkemesi’nde dava açtı ve maddi, manevi zararın giderilmesini talep etti.

“Hem hastanenin hem doktorun savcılığa sevk edilmesini talep ettik”

Avukat Cihan Esin, Assakereh’in ameliyat için yaklaşık 8 bin euro ödediğini belirterek, şu ifadeleri kullandı:

“Yağ aldırma ameliyatından sonra yüzüne de ‘ip askı’ denilen bir işlem yapılıyor. Ameliyattan birkaç gün sonra vücudunda dezenformasyon meydana geliyor. Doktorlara danıştık belki geçer diye. Üzerinden çok uzun zaman geçtikten sonra hala kalıcı izler kaldı. Hem hastanenin hem doktor hakkında ‘Taksirle yaralama’ suçundan savcılığa sevk edilmesini talep ettik. Müvekkilimin Adli Tıp Kurumu’nda yapılacak muayenesi sonrası verilecek raporla, 8 bin euronun iadesi için tüketici mahkemesine de dava açtık. Müvekkilim Belçika vatandaşı olduğu için ülkesine geri döndü. Ülkesinden rapor alınmasını talep ettim. Belçika ve Fransa’dan rapor aldı. Raporlarda ameliyatın hatalı olduğu tespiti yapılıyor. O raporları da dosyaya sunacağız.”

“Bacak ve bel bölgesinde kalıcı hasarlar oluşmuş”

Avukat Esin, müvekkilinin 2-3 ay boyunca idrar kaçırma sorunu yaşadığını iddia ederek, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Vücudunun bir bölgesinden fazla yağ alınmış, bir bölgesinde de hiç alınmamış. Dolayısıyla vücudunda dengesizlikler ortaya çıkıp, kalıcı hasarlar meydana gelmiş. Bacak ve bel bölgesinde kalıcı hasarlar oluşmuş. Hastanedeki yetkili ve doktorla arabulucu toplantısı yaptık. Hiçbir şekilde suçlamayı kabul etmedi. Bir ay daha beklemesi, uçağa binmemesi gerektiğini söyledi. Zaten müvekkilim uçağa binmemişti. Kendisi iyi bir doktor da olabilir fakat doktorluk mesleğine aykırı olacak şekilde özen ve yükümlülüğünü yerine getirmediği için, taksirle yaralamadan dolayı suç duyurusunda bulunduk. Ağustos ayından beri kendisini eve kapattı, psikolojik olarak çok yıprandı.”

Hastane ve doktor ise suçlamalarla ilgili açıklama yapmadı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.