yerli araba fakirin sitesi oyun hilesi otomobil sitesi teknoloji sitesi magazin sitesi alexa hileleri ilksite zengin sitesi birincisite aksaray sondakika bilecik sondakika bolu sondakika artvin sondakika edirne sondakika hatay sondakika izmir sondakika kilis sondakika konya sondakika mersin sondakika ankara hastabakıcı kocaeli sondakika mugla sondakika rize sondakika yalova sondakika karabuk haberleri diyarbakir haberleri hakkari haberleri afyon haberleri duzce sondakika mardin haberleri ankara sondakika burdur haberleri kuşadası escort sakarya haberleri tokat haberleri trabzon haberleri kayseri sondakika adana haberleri antalya sondakika samsun haberleri amasya haberleri aydin haberleri ordu haberleri denizli haberleri mani sasondakika bursa haberleri webgelişim teknokentim teknolojiyi olaypara script indir warez script indir warez tema indir warez script tema indir warez theme indir ücretsiz warez theme indir ücretsiz script indir arayüzweb gaziantep haberleri gaziantep haber merkezi deneme testi
a
istanbul organizasyon evden eve taşımacılık, gaziantep organizasyon, gaziantep evden eve taşımacılık, evden eve taşımacılık, gaziantep evden eve taşımacılık, evden eve taşımacılık, gaziantep evden eve taşımacılık, gaziantep evden eve taşımacılık, gaziantep evden eve taşımacılık, gaziantep evden eve taşımacılık, evden eve nakliyat, gaziantep asansörlü taşıma, gaziantep evden eve taşımacılık, gaziantep organizasyon, gaziantep organizasyon, gaziantep organizasyon, gaziantep organizasyon, gaziantep organizasyon, gaziantep organizasyon, gaziantep palyaço,

Bakan Uraloğlu: “Trafik güvenliğini arttırmak ismine akıllı ulaşım sistemlerini yaygınlaştırıyoruz”

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, “Tüm ulaşım modlarında trafik güvenliğini arttırmak ismine akıllı ulaşım sistemlerini yaygınlaştırıyoruz” dedi.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, Ankara’da Karayolu 5’inci Ulusal Kongresi ve Standı açılış merasimine katıldı. Kongrede konuşan Bakan Uraloğlu, yük ve yolcu nakliyeciliğinde aktarmasız ulaşım imkanı vermesi, güzergah seçiminde esneklik sağlaması üzere ana yararları ile ön plana çıkan karayolları ve karayolu nakliyatının gelişmiş ülkeler için hem milletlerarası hem de yurtiçi nakliyecilik faaliyetlerinde kilit bir rol oynadığını belirterek, “Ülkemizin dört bir yanında doğu-batı, kuzey-güney demeden ülkemizi baştanbaşa yüksek standartlı yol ağıyla kuşattık. 2002 yılında 6 bin 101 kilometre uzunluğundaki bölünmüş yol ağımızla yalnızca 6 ilimiz birbirine bağlıyken, 23 bin 182 kilometre yeni yol yaparak bölünmüş yol ağımızı toplamda 29 bin 283 kilometreye ulaştırdık. Bölünmüş yollarla 77 vilayetimizin birbiri ile ilişkisini sağladık. Bölünmüş yollar ülkemizin yol ağının yüzde 43’ünü oluşturmasına karşın bütün yol ağımızda hareket eden trafiğin yüzde 83’üne hizmet vermektedir” diye konuştu.

“Hayatını kaybeden kişi sayısında yüzde 81’lik bir azalma sağladık”

Yine bölünmüş yol yatırımlarıyla trafik güvenliğini artırarak kazalardaki vefat oranını düşürdüklerini tabir eden Uraloğlu, “100 milyon taşıt-km başına hayatını kaybeden kişi sayısında yüzde 81’lik bir azalma sağladık. Seyahat konforunu arttırdık, müddetini kısalttık ve yollarımızdaki ortalama suratı 40 kilometreden 88 kilometreye çıkardık. Köprü imal çalışmaları kapsamında 2002 yılında 311 kilometre olan toplam köprü uzunluğunu, yüzde 146 artış ile 765 kilometreye çıkardık. Tünel imal çalışmaları kapsamında 675 kilometre uzunluğunda 405 adet tünel inşa ederek 2003 öncesi 50 kilometre olan tünel uzunluğumuzu 725 kilometreye yükselttik” dedi.

“Tüm ulaşım modlarında trafik güvenliğini arttırmak ismine akıllı ulaşım sistemlerini yaygınlaştırıyoruz”

Bakan Uraloğlu, bilgi ve bağlantı teknolojilerinde yaşanan süratli gelişmelerin toplumun ulaşım anlayışı ve biçiminde yeni eğilimlerin ortaya çıkmasına da neden olduğunu söz ederek, “Artık elektrikli akıllı araçları kullanmaya başladık. 2035’de her iki araçtan birinin elektrikli olacağını ve internet erişim irtibatlı araçların oranının yüzde 68 olacağını öngörüyoruz. Bu nitekim hareketle tüm yatırımlarımızın odağına mobilite, dijitalleşme ve etrafa hassaslığı yerleştiriyoruz. Tüm ulaşım modlarında seyahat müddetlerini azaltmak, trafik güvenliğini arttırmak, mevcut yol kapasitelerini faal kullanmak ve güç verimliliği sağlayarak ülke iktisadına katkı sağlamak için akıllı ulaşım sistemlerini yaygınlaştırıyoruz” açıklamasında bulundu.

“Karayollarında 2 bin 282 kilometre fiber optik kablo uzunluğunu 6 bin 631 kilometreye yükselteceğiz”

Yollarda beş etapta fiber optik kablo haberleşme altyapısı tesis etmeyi hedeflediklerine kelamlarına ekleyen Bakan Uraloğlu, “Birinci kademede 520, ikinci etapta bin 452 ve şu an üretimi devam eden bin 400 kilometrelik üçüncü kademe kapsamında da 310 kilometre olmak üzere toplam bin 282 kilometre fiber optik kablo inşasını tamamladık. Artık sırada bin 573 kilometre uzunluğundaki dördüncü evre ve bin 686 kilometre uzunluğundaki beşinci kademeler var. Onları da tamamladığımızda karayollarında inşasını bitirdiğimiz 2 bin 282 kilometre fiber optik kablo uzunluğunu 6 bin 631 kilometreye yükselteceğiz” bilgilerini aktardı.

“Ankara- Kırıkkale ortasında bulunan devlet yolu yoğunluğunu azaltacağız”

12’inci Kalkınma Planı doğrultusunda 2028 yılında bölünmüş yol ağının 31 bin 250 kilometreye çıkarılmasının hedeflendiğini de hatırlatan Bakan Uraloğlu, şu sözlere yer verdi:

“2053 gayelerimiz kapsamında ise 38 bin 60 kilometreye yükseltmeyi planlıyoruz. Otoyollarımız özelinde de 2028 yılına kadar 1009 kilometre daha yeni otoyol yapmayı hedefliyoruz. Bu yeni yapacağımız otoyollarımızdan Ankara-Kırıkkale-Delice Otoyolu projesi ile yük ve yolcu nakliyatını daha inançlı, süratli ve konforlu bir formda Ankara’nın doğu ve kuzey koridoruna ve buradan da Ortadoğu ve Kafkas ülkelerine aktaracağız. Ankara-Kırıkkale ortasında bulunan mevcut devlet yolu yoğunluğunu da azaltmış olacağız. Bilhassa yaz aylarında turizme bağlı olarak artan seyahat taleplerini, süratli, konforlu ve inançlı olarak karşılamak ve bölgedeki tarım dalına de hizmet edecek Antalya-Alanya Otoyolumuzun ihalesini de gerçekleştireceğiz. İstanbul’dan Kuzey Marmara Otoyolu ve Yavuz Sultan Selim Köprüsü ile başlayıp Sakarya-Akyazı’ya kadar ulaştırdığımız yüksek standartlı otoyol altyapımızı başkentimize kadar ulaştıracak Orta Anadolu Otoyolu Projesi’ni de planlıyoruz. Denizli-Burdur-Antalya ve Çanakkale-Balıkesir Otoyollarımızı da hayata geçireceğiz.”

Konuşmaların akabinde Karayolları Genel Müdürü Ahmet Gülşen, programın anısına Bakan Uraloğlu’na ikram takdiminde bulundu. Akabinde Bakan Uraloğlu ve beraberindekiler, Karayolları 5’inci Ulusal Standı’nın açılışını yaptı. Bakan Uraloğlu, burada bölüm temsilcilerinin açtığı stantları dolaşarak sohbet etti.

Programa Bakan Uraloğlu’nun yanı sıra Karayolları Genel Müdürü Ahmet Gülşen ve kesim temsilcileri katıldı. Kongrede Türkiye Cumhuriyeti’nin 100’üncü yılında dünyadaki araştırmalar, gelişmeler ve yeni uygulama teknikleri tartışılarak, ulaşımdaki öbür altyapı sistemleri ile bütüncül bir yaklaşım içinde pahalandırılacak. Kongre bünyesinde düzenlenecek iki panel ve beş oturumda ise karayolunun toplumsal, yönetimsel ve ekonomik tarafları ele alınacak. – ANKARA

Kaynak: İhlas Haber Ajansı / Siyaset

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

Ankara’da otobüste çıkan tartışma arbedeye dönüştü

HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.