Ankara Avukat Mesleğinin İcrası Açısından Nasıl Bir Şehir

Ben mesleğime burada başladım ve aksilik olmazsa da devam etmeyi düşünüyorum. Kendim buralı olmamama ve ailemin de yaşamamasına rağmen çalışmak için Ankara’yı tercih ettim. Tercih nedenlerim arasında büyük şehir olması, dava çeşitliliğine daha çok sahip olması ve Yargıtay’ın burada olması öncelik sebeplerim arasındaydı. Yaşadığım şehrin küçük olması nedeniyle orada dava çeşitliliği daha az oluyor. Kariyer hedefleyen biri için uygun biryer değil. Ayrıca meslektaşlarımızın sayısı da nüfusa oranla fazla olduğu için, yanı sıra büyük ve köklü kurum ve işletmeler hep üstadların vekaletinde olduğu için genç mezunların pek şansı olmuyor. Bu gibi sebeplerle Ankara Avukat için biçilmiş bir kaftan. Burada üstadların da yardımcı avukatlara ihtiyaçları olduğundan onların yanında çalışarak da tecrübe edinme şansımız olabiliyor.

Sizce Ankara Avukat Olmak İçin Avantajlı Bir Şehir midir?

Az önce de bahsettiğim gibi şehrin büyük olması büyük bir avantaj. Ülkemizin tüm resmi kurumlarının merkezleri burada, Cumhurbaşkanlığı, Bakanlıklar, Yargıtay, KİT ler, Genel Müdürlükler hep Ankara’da. Bunun yanı sıra birçok şirketin Genel Merkezi de mevcut. Hatta büyük illerde olan Fikri Sinai Haklar Mahkemesi de var. Yani bizim için iş alanı oldukça fazla. Bu sebeple ne kadar geniş bir yelpaze olursa bizim çalışma alanımız da genişliyor, tecrübelerimiz artıyor ve müvekkiilere daha iyi hizmet sunma şansımız olabiliyor. Tabi bu iş kendini yetiştirmekle de alakalı. Eğer kişinin temeli, azmi ve çalışma disiplini yoksa nerede avukatlık yaparsa yapsın başarılı olamayacaktır. Ankara Avukat mesleği açısından bu yönde avantajlı bir şehirdir. Başarılı olmak ise görecelidir. İlla burada görev yapan kişilerin daha iyi olduğunu söylemek mümkün bile değildir. Sadece çalışma alanları bakımından değerlendirmedir söylediklerim.

Dezavantajları Bakımından Değerlendirirseniz Ankara Avukatlık İçin Uygun Bir Yer mi?

Öncelikle halihazırda adliyelerin bölünmüş olmasından dolayı büyük bir sorunumuz var. Bürosunu yeni açmış bir avukat için bu bir sorundur. Farklı türde davalar aldığında ve duruşmaları aynı gün ve yakın saatlere denk geldiğinde kötü bir tablo karşımıza çıkıyor. Yani tek başına bu iş olmuyor. Bir meslektaşın desteğine muhakkak ihtiyaç duyuyorsunuz. Adliyelerin arasını uzak olması da cabası tabi. Yetşmek bazen mümkün olmuyor. Bazen duruşmaya bizzat katılamadığınız için mazeret vermek zorunda kalıyoruz ve bu da yargılamayı uzatıyor. Ayrıca genel bir sorun olarak trafik yoğunluğu da ev ve iş yerinin uzaklığı açısından problem yaşatabiliyor bizlere. Eğer yeni bir adliye yapılarak tüm mahkemeler birleştirilirse Ankara Avukat için çalışılması kolay şehirler arasında olacaktır. Bu sebeple dört gözle yeni adliyemizin yapılmasını bekliyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.