ASLIHAN ALTAY KARATAŞ Ankara – Anayasa Komisyonu’ndaki görüşmelerin ilk gününde teklifin tümü üzerine görüşmelerin yapılması, madde görüşmelerinin ise bir sonraki haftaya bırakılması planlanıyor. 

İstişareye açık kapı

Muhalefetin İYİ Parti üzerinden bir teklif hazırlığı yaptığı belirtilirken, AK Parti düzenlemenin Genel Kurul’da zorunlu referandum eşiğini aşacak şekilde 400 ve üzeri oyla benimsenmesi durumunda, Cumhurbaşkanı’nın referanduma götürme yetkisini kullanmayacağı mesajını veriyor.

İYİ Parti’nin teklifini dün Meclis grup toplantısında duyuran Genel Başkan Meral Akşener, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a seslenerek “Gel, milletimizin tamamını kapsayacak Gazi Meclisimizin bir bütün olarak arkasında dimdik duracağı Türkiye’ye yakışır bir düzenleme yapalım. Eksikleri gideren, özgürlük alanlarını genişleten ve milletimizin ekseriyetini ortak bir noktada buluşturacak teklifimiz hazır. Gelin bu işe bir büyük nokta koyalım” çağrısında bulundu. Çağrıyı olumlu karşılayan Erdoğan ise, “Varsa bir projeniz, bu projenizi bize gönderirsiniz ve ona göre üzerinde çalışırız, adımı da atarız” diyerek istişarelere kapıyı açtı.

CHP’nin içinde, değişiklik teklifine karşı bir direnç olduğuna dikkat çeken AK Parti kaynakları, “CHP’de de eğer siyaset bilen varsa, ‘400’ün üzerinde geçsin kurtulalım’ demeleri lazım. Onlar için en karlı sonuç 400’ün üzerinde oyla Meclis’ten geçmesidir. Öbür türlü referanduma gidildiğinde bu seçim çok aleyhlerine bir şey olur. Bu işi Meclis çözsün, referanduma kalmasın. Bizim amacımız 400’ün üzerinde oy alarak geçsin” değerlendirmesi yaptı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.