Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye’de seçimlerin 14 Mayıs’ta yapılacağını açıkladı.

Erdoğan, 10 Mart’ta Cumhurbaşkanı olarak yetkisini kullanacağını ve sonrasında 60 günlük sürenin işleyeceğini söyledi.

Erdoğan ve Atatürk yorumu

Fransız haber ajansı AFP, seçim tarihi ilanına yer verdiği haberinde, Erdoğan’ı Mustafa Kemal Atatürk ile karşılaştırdı:

Erdoğan, dönüştürücü Türk liderler arasında Mustafa Kemal Atatürk’ün yanında yer ediniyor.

Hayata geçirilen projelere vurgu

2003 yılında önce başbakan, ardından cumhurbaşkanı olarak iktidara geldiğinden beri iddialı altyapı programı başlatan Erdoğan’ın; tüneller, köprüler ve ülkenin en büyük havalimanını inşa ettiği hatırlatıldı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, Türkiye’nin darbe dolu geçmişine meydan okuduğu ve 2016’daki kanlı darbe girişiminden kurtulmayı başardığı belirtildi.

“Kılıçdaroğlu, muhalefetin desteğini almakta zorlanıyor”

Öte yandan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun davayla karşı karşıya kalması nedeniyle “Erdoğan’a karşı en olası aday” haline geldiği ifade edildi.

Ancak Kılıçdaroğlu’nun, cumhurbaşkanı adaylığı için altılı masanın etrafındaki diğer partilerin desteğini almakta zorlandığına dikkat çekildi.

“Aylardır tek aday üzerinde uzlaşmaya çalışıyorlar”

Seçim kampanyasının 10 Mart’ta başlamasının beklendiği belirtilen analizde şöyle denildi:

Muhalefet, aylardır sandıkta Erdoğan’a karşı tek bir aday üzerinde uzlaşmaya çalışıyor. Bir muhalefet partisi kaynağı, bu hafta AFP’ye ortak adaylarının şubat ayında açıklanacağını söyledi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.