65 yaş üstünde ‘dişsizlik’ oranı yüzde 50’den fazla

Adana Diş Hekimleri Odası Başkanı Fatih Güler, Türkiye’de 65 yaş üstü insanlarda dişsizlik oranının yüzde 50’nin üzerinde olduğunu bildirdi.

“İmplant Birlikteliği ile Bilimsel İmplant” seminerinin açılışında konuşan Fatih Güler; diş çürüğünün, şu an nezleden sonra en yaygın görülen ikinci hastalık olduğunu belirti. Yüksek gelire sahip ülkelerde 11-14 yaş grubu çocuklarda tedavi edilen çürük dişlerin oranı yüzde 53 iken, düşük gelire sahip ülkelerde bu oranın yüzde 2 civarında olduğuna dikkat çeken Güler, “DMTF endeksine bakıldığında Almanya’da yüzde 1.2’lerde Türkiye’de ise bu oran yüzde 6’lardadır. Ülkemizde 65 yaş üstü insanlarda total dişsizlik oranı yüzde 50’nin üzerindedir” dedi.

Küresel çapta ağız sağlığını 3. derecede tehdit eden hastalığın ağız kanseri olduğunu vurgulayan Güler, “Erkeklerde görülme sıklığı yüzde 6.3 oranıyla en sık görülen 10 kanser türünden biridir. Tütün ve alkol tüketimiyle doğru orantılıdır. Ve yüzde 75’i sigara içen bireylerden oluşmaktadır. Ağız ve diş sağlığı, genel sağlığı nasıl olumsuz etkiliyorsa, genel sağlıktaki sıkıntılarda ağız diş sağlığını olumsuz etkilemektedir” diye konuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.