yerli araba fakirin sitesi oyun hilesi otomobil sitesi teknoloji sitesi magazin sitesi alexa hileleri ilksite zengin sitesi birincisite aksaray sondakika bilecik sondakika bolu sondakika artvin sondakika edirne sondakika hatay sondakika izmir sondakika kilis sondakika konya sondakika mersin sondakika ankara hastabakıcı kocaeli sondakika mugla sondakika rize sondakika yalova sondakika karabuk haberleri diyarbakir haberleri hakkari haberleri afyon haberleri duzce sondakika mardin haberleri ankara sondakika burdur haberleri kuşadası escort sakarya haberleri tokat haberleri trabzon haberleri kayseri sondakika adana haberleri antalya sondakika samsun haberleri amasya haberleri aydin haberleri ordu haberleri denizli haberleri mani sasondakika bursa haberleri webgelişim teknokentim teknolojiyi olaypara script indir warez script indir warez tema indir warez script tema indir warez theme indir ücretsiz warez theme indir ücretsiz script indir arayüzweb gaziantep haberleri gaziantep haber merkezi deneme testi
a
istanbul organizasyon evden eve taşımacılık, gaziantep organizasyon, gaziantep evden eve taşımacılık, evden eve taşımacılık, gaziantep evden eve taşımacılık, evden eve taşımacılık, gaziantep evden eve taşımacılık, gaziantep evden eve taşımacılık, gaziantep evden eve taşımacılık, gaziantep evden eve taşımacılık, evden eve nakliyat, gaziantep asansörlü taşıma, gaziantep evden eve taşımacılık, gaziantep organizasyon, gaziantep organizasyon, gaziantep organizasyon, gaziantep organizasyon, gaziantep organizasyon, gaziantep organizasyon, gaziantep palyaço,

Sıhhat sorunu olan ve engelli vatandaşlar için emeklilik fırsatı: İşte tüm detaylar!

İşini yapmaya pürüz sıhhat sorunu olanlar vergi indirimi talebinde bulunarak erken emekli olabiliyor. Engelli vatandaşlar da her yıl belirlenen ölçüde vergi indirimi alarak gelirlerini artırarak erken emeklilik fırsatı yakalayabilir. Harp, görev malulleri, 15 Temmuz gazileri, dul ve yetimlerine 1 konut ile sonlu olmak kaydıyla faizsiz konut kredisinden yararlanma hakkı bulunuyor.

Vergi indirimi ile emeklilik, görev malullerine sağlanan haklara ait merak edilen birtakım değerli başlıklar şöyle:

ŞEKER, ASTIM HASTASI DA YARARLANABİLİR

Sağlık problemleri nedeniyle işe gitmek de zorluk yaşayanların emeklilik süreçlerinde kimi ayrıcalıklar tanınıyor. Bunların başında gelir vergisi matrahından yapılan indirimler geliyor.

Şeker hastası ya da astım hastası olanlar da sıhhat heyetinden alınan yeterlilik raporu ile vergi indirimine başvurabiliyor. Alınacak vergi indirimi ile Toplumsal Güvenlik Kurumu’na yapılacak müracaat sonucunda da erken emekli olunabiliyor.

Çalışma gücünün minimum yüzde 80’ini kaybetmiş olan çalışanlar birinci derecede engelli, taban yüzde 60’ını kaybedenler ikinci derece engelli, taban yüzde 40’ını kaybedenler de üçüncü derece engelli sayılıyor.

Bu oranlara nazaran gelir vergisi matrahından indirim sağlanan çalışanlara emeklilik için gerekli sigortalılık mühleti, prim gün sayısında farklı şartlar uygulanıyor.

EŞ VE ÇOCUK İÇİN DE VERGİ İNDİRİMİ

Sigortalı olarak bir kurumda çalışılması, sıhhat konseyinden en az yüzde 40 engelli raporu alınması ve vergi dairesinden vergi muafiyetine hak kazanılması gerekiyor.

Kendisi, eşi ya da çocuğu yüzde 40 yahut daha fazla oranda engelli olanlar, engelli sıhhat raporu ile bağlı bulunduğu iş yerinin vergi dairesine başvurarak engelli indirimi hakkı elde edebiliyor.

İşveren kendisine vergi dairesinden iletilen bu yazıya istinaden engellilik oranına nazaran çalışanın bordrosuna gelir vergisi matrahından engelli indirimi meblağını düşürüyor. Böylelikle çalışanın vergisi daha düşük bir matrahtan hesaplanıyor, ay sonunda çalışanın fiyatına yansıtılıyor.

SİGORTALILIK BAŞLAMA TARİHİ

Engelli indiriminden yararlanan emekçilerin (kendi engelli olmak şartıyla) erken emekli olma hakkı bulunuyor. Bu haktan yararlanabilmek için çalışanın birinci sigortalılığının 1 Ekim 2008’den evvel başlaması, 15 yıl sigortalılık, 3 bin 600 prim gün kuralını gerekiyor.

İkinci ve üçüncü derece engellilerde ise sigortalılık yılı ve prim günü kuralı birinci işe giriş tarihine nazaran değişkenlik gösteriyor.

VERGİ İNDİRİMİ SORGULAMASI YAPIN

Engelli vergi indirimi sorgulama sayfasına giriş yapılarak kimlik numarası ve soyadı ile vergi indirimi başvurusu sorgulanabilir.

Merkez Sıhhat Konseyi’nce tespit edilen çalışma gücü kayıp oranlarına nazaran belirlenen engellilik dereceleri Gelir Yönetimi Başkanlığı tarafından engellinin başvurduğu Vergi Dairesi Başkanlığı’na yahut defterdarlığa bildiriliyor.

FAİZSİZ KONUT KREDİSİ İMKÂNI

Emekli Sandığı, Toplumsal Sigortalar ve Genel Sıhhat Sigortası Kanunu kapsamında harp yahut görev malulü olmaları sebebiyle aylık bağlananlar, 15 Temmuz gazileri, dul ve yetimleri faizsiz konut kredisinden yararlanma hakkı bulunuyor.

Hak sahiplerinin talepte bulunması halinde öncelikle malulün kendisine, faizsiz kredi hakkından yararlanmaksızın mevti halinde dul eşine, eşi hayatta değilse ya da evlendiyse çocuklardan birisine Toplu Konut Yönetimi tarafından veriliyor.

Yetim aylığı almakta olması kaydıyla talepte bulunan çocuklarına ortaklaşa, bunlar olmadığında öncelikle anaya yahut babaya bir konut ile sonlu olmak üzere veriliyor. Kredi hak sahibi tarafından ödeniyorsa aylığının dörtte biri oranında kesinti yapılıyor.

Aylık bağlanmayan ya da kesilen müşterek kredi açılmış çocukların geri ödemelerinde ise, ödemenin başladığı tarihte aylığa bağlanan çocukların geri ödemeye temel olarak tahsil edilen aylığının 4’te birinin yüzde 25 fazlası aylık taksit kabul ediliyor ve borç bitene kadar hak sahibi çocuk tarafından bankaya yatırılıyor.

KAYNAK: SABAH / HAZAL ATEŞ
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

Dev projeler günlük garantileri aştı: Hazineye milyonlarca lira girdi

HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.