HAK-İŞ Genel Başkanı Mahmut Arslan, bedelli askerlik uygulamasında, çalışanların izinli sayılmasına ilişkin, ‘Herhangi bir hak kaybı olmayacak şekilde düzenleme geliyor. Biz bu 21 günün devam etmesini istiyoruz aslında. Mutlaka gençlerimizin 21 gün de olsa askerlikle tanışmalarını, askeri havayı görmelerini istiyoruz.’ dedi.

Arslan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda verilen önergeyle bedelli askerlikten yararlanmak için 28 gün olarak öngörülen askerlik şartının 21 güne indirildiğini hatırlattı.

Süreci başından beri takip ettiklerini anlatan Arslan, kendilerinin de 21 gün askerliği desteklediklerini söyledi.

Arslan, mevcut mevzuatlarda da çalışanların askerlik görevleri nedeniyle, gerek tazminatlarını alıp işten ayrılabildikleri gerekse de vatani görevlerinden sonra işlerine geri dönebilecekleri bir imkan olduğunu kaydetti.

Bedelli askerlik uygulamasında yapılan düzenlemeyle bu haktan yararlanacak çalışanların 21 gün izinli sayılacaklarını belirten Arslan, şöyle konuştu:

‘Herhangi bir hak kaybı olmayacak şekilde düzenleme geliyor. Biz bu 21 günün devam etmesini istiyoruz aslında. Mutlaka gençlerimizin 21 gün de olsa askerlikle tanışmalarını, askeri havayı görmelerini istiyoruz. Bunun için de yasal düzenlemede bir engel söz konusu değil. Ücretini ödeyerek askerlik yapacaklar. 21 gün sonra tekrar işine dönme imkanı var, bir sorun gözükmüyor.’

Arslan, askerliğin kutsal bir görev olduğunu ve 21 gün de olsa bu deneyimin yaşanması gerektiğini kaydetti.

Bedelli askerlikle ilgili hem komisyon aşamasını hem de öncesini yakından takip ettiklerine dikkati çeken Arslan, ‘Herhangi bir engel söz konusu değil arkadaşlarımız için. O süreyi izin olarak kullanıp tekrar işlerine dönme imkanı var. Bir sorun yok.’ ifadelerini kullandı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.