yerli araba fakirin sitesi oyun hilesi otomobil sitesi teknoloji sitesi magazin sitesi alexa hileleri ilksite zengin sitesi birincisite aksaray sondakika bilecik sondakika bolu sondakika artvin sondakika edirne sondakika hatay sondakika izmir sondakika kilis sondakika konya sondakika mersin sondakika ankara hastabakıcı kocaeli sondakika mugla sondakika rize sondakika yalova sondakika karabuk haberleri diyarbakir haberleri hakkari haberleri afyon haberleri duzce sondakika mardin haberleri ankara sondakika burdur haberleri kuşadası escort sakarya haberleri tokat haberleri trabzon haberleri kayseri sondakika adana haberleri antalya sondakika samsun haberleri amasya haberleri aydin haberleri ordu haberleri denizli haberleri mani sasondakika bursa haberleri webgelişim teknokentim teknolojiyi olaypara script indir warez script indir warez tema indir warez script tema indir warez theme indir ücretsiz warez theme indir ücretsiz script indir arayüzweb gaziantep haberleri gaziantep haber merkezi deneme testi
a
istanbul organizasyon evden eve taşımacılık, gaziantep organizasyon, gaziantep evden eve taşımacılık, evden eve taşımacılık, gaziantep evden eve taşımacılık, evden eve taşımacılık, gaziantep evden eve taşımacılık, gaziantep evden eve taşımacılık, gaziantep evden eve taşımacılık, gaziantep evden eve taşımacılık, evden eve nakliyat, gaziantep asansörlü taşıma, gaziantep evden eve taşımacılık, gaziantep organizasyon, gaziantep organizasyon, gaziantep organizasyon, gaziantep organizasyon, gaziantep organizasyon, gaziantep organizasyon, gaziantep palyaço,

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz’dan enflasyon açıklaması

Deprem bölgesi Malatya’da gün uzunluğu çeşitli açılış ve ziyaretler gerçekleştiren Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, son olarak Türkiye’nin önde gelen işadamlarının da katıldığı ‘Fikir Sofrası’ programına katıldı.

‘TÜRKİYE İKTİSADI 5,4 BÜYÜMEYİ BAŞARDI’

Yılmaz, Türkiye’nin dünya büyümesinden çok daha yüksek bir büyüme suratı ortaya koyduğunu söz ederek “Dünya geçtiğimiz 20 yılda ortalama yıllık ortalama 3,6 büyürken Türkiye iktisadı yüzde 5,4 büyümeyi başardı. Ortalamanın 1,8 puan üstünde yıllık olarak büyüme sergilemişiz. Bunun ne değeri var diye düşünenler olabilir. Fakat 20 yıl boyunca her yıl bu farkı oluşturuyorsanız, bu kümülatif olarak birikimli olarak çok farklı bir yere götürürüz sizi. Bunu bir 50 yıl sürdüğünüzü düşünün bunun tesirleri farklı olur. Münasebetiyle dünyada öteki ülkelere fark oluşturan ülkeler aslında küçük marjlarla bu farkları gerçekleştiriyorlar lakin uzun vadede istikrarlı bir biçimde devam edebilirseniz bunun büyük farklar oluşturduğunu görüyorsunuz. Türkiye bunu başardı” dedi.

‘COVİD’DEN SONRA İSTİHDAMINI EN SÜRATLİ TOPARLAYAN ÜLKELERDEN BİRİ TÜRKİYE OLDU’

Türkiye’nin son 13 yıldır kesintisiz bir büyüme sergilediğini tabir eden Yılmaz, “Çeyreklik bazda baktığımızda da 12 çeyrektir kesintisiz yeniden bir büyüme içindeyiz. Bir taraftan da ihracatımızı arttırıyoruz, geliştiriyoruz. Bu sene 255 milyar doların üstünde bir ihracat görünüyor. Daha da güzeli inşallah gelecekle başarılacak. İstihdamımız kötü gitmiyor Covid’den sonra istihdamını en süratli toparlayan ülkelerden biri Türkiye oldu. OECD ülkeleri ortasında 32 milyona yakın bir istihdamımız var. Bayan istihdamı artıyor, bayanların işgücüne iştiraki artıyor. Bir taraftan da olağan ki yeni eğilimler yeni gelişmelerle yeni mesleklerin ortaya çıktığı dijitalleşmeyle yeşil iktisat kavramıyla birçok alanda siyasetlerin dönüştüğü bir süreçten geçiyoruz. Buralarda bizim gerçek tarafta önemli bir muvaffakiyet ortaya koyduğumuzu çok rahat söyleyebilirim.” ifadelerine yer verdi.

‘ÖNÜMÜZDEKİ PERİYODUN BİRİNCİ ÖNCELİĞİ FİYAT İSTİKRARI MESELESİ’

Türkiye’nin ekonomik büyümeden, ihracata, istihdamdan üretime değerli bir muvaffakiyet ortaya koyduğunu kaydeden Yılmaz, “Sadece son 3 yıla baktığımızda dünya iktisadı bu 3 yılda yüzde 7 büyüyebilmiş kümülatif. Türkiye iktisadı yüzde 20 büyümüş gerçek bazda söylüyor enflasyondan arındırılmış olarak. Hasebiyle gerçek tarafta düzgünüz lakin finansal tarafta düşüncelerimiz yok mu? Var. Bilhassa enflasyonda dünya ortalamalarının epeyce üstünde bir enflasyon problemimiz var. Şu yahut bu sebepten bunun da getirdiği meydan okumalar var. Sorunlar var, sıkıntılar var. Bunları da görüyoruz ve buna dönük olarak da son periyotlarda politikalarımızı öncelikle indirmiş durumdayız. Önümüzdeki devrin daha çok yüklü birinci önceliği fiyat istikrarı sıkıntısı. Lakin fiyat istikrarını sağlarken de başka istikrarları de gözeterek yapmaya çalışıyoruz. Bir anda enflasyonu düşürebilir misiniz, teorik olarak bence mümkün yani bütün istikrarları alt üst edersiniz ne büyümeye bakarsınız ne istihdam var ne toplumsal refaha hiçbir şeye bakmazsanız hiçbir dengeyi gözetmezseniz çok süratli bir biçimde birtakım büyük toplumsal maliyetlerle sonuçlar elde edebilirsiniz” diye konuştu.

‘MALİ DİSİPLİN NOKTASINDA DA HALİMİZİ KARARLILIĞIMIZI SÜRDÜRÜYORUZ’

Kademeli ve muhakkak bir süreç içinde enflasyonu tek haneli sayılara indirmek istediklerinin de altını çizen Cumhurbaşkanı Yardımcısı Yılmaz, konuşmasını şöyle sürdürdü:
“Bunun programını planını yapmış durumdayız. Bir taraftan para siyasetlerinde bir güncelleme yapıldı ve orada merkez bankamız araç bağımsızlığı çerçevesinde gerekli adımları atıyor. Öteki taraftan maliye siyasetimiz da sarsıntının getirdiği büyük yüklere karşın mali disiplini koruyarak yapısal bir bozulmaya yol açmadan yolumuza devam ediyoruz. Sarsıntı harcamaları tek seferlik harcamalar ve yatırım niteliğinde harcamalar. Münasebetiyle bir taraftan da ülkemizin geleceğine yatırım yapıyoruz aslında. Bir kaynak israfından bahsedemeyiz. 2023 yılında ulusal gelirimizin yüzde 3’ü 2024’de yüzde 2,5 buçuk oranında yalnızca sarsıntı bölgesi için merkezi yönetimden para harcayacağız. Bu da olağan bütçe açığımızı aşikâr bir oranda üste taşıyor. Lakin sarsıntı hariç baktığımızda aşağı üst orta vadede yüzde 3’ün altında gördüğümüz bir bütçe açığı kelam konusu. Mali disiplin noktasında da halimizi kararlılığımızı sürdürüyoruz.”

Hükümet olarak para siyasetiyle maliye siyasetinin uyumuna da büyük ehemmiyet verdiklerini lisana getiren Yılmaz, bunu da İktisat Uyum Heyeti Platformuyla gerçekleştirdiklerini söyledi. Konseyin başkanlığını kendisinin yaptığını tabir eden Yılmaz, “Sadece bakanlarımızı davet etmiyorum o denli bir yetkim var. Farklı kurumları davet etme yetkim var. Üye olmasa bile kurulan hasebiyle ben her heyete doğrusu Merkez Bankası liderimizi yeri geldiğinde BDDK liderimizi SPK liderimizi öbür bir grup kuruluşlarımızı davet ederek finansal piyasalarla maliye politikalarımız ortasındaki uyumu tesirli bir formda yürütmeye uğraş ediyoruz. Bu değerli. En az bunun kadar değerli olan üçüncü bir. Para siyasetleri ve maliye siyasetleri dışında yapısal ıslahatlar yapısal ıslahat gündemimizi de orta vadeli programda bugün gördüğümüz bu istişare platformu üzere pek çok istişareler yaparak şekillendirdik” dedi.

‘YAPISAL ISLAHATLARIN, POLİTİKALARIMIZA  2 KANALDAN TESİRİ VAR’

Türkiye’nin bir manada önceliklerini çıkarmaya çalıştıklarını da kaydeden Yılmaz, şunları söyledi:

“Yapısal ıslahatların da 2 kanaldan tesiri var siyasetlerimize. Bir tanesi somut sonuçlar kanalıyla tesirler yani bir alanda yapısal bir ıslahat yaptığınızda işte 2 yıl sonra 3 yıl sonra 4 yıl sonra bunun somut tesirlerini görüyorsunuz. Bu manada tesiri var yapısal ıslahatların. Bir de beklenti kanalıyla tesiri var. Yapısal ıslahat marifeti iradesi gösteren ülkeler geleceği çok daha parlak ülkeler oluyorlar. Hasebiyle yatırımcılar yapısal ıslahat yapıldığını görünce bunun şimdiden bugüne de beklentiler kanalıyla yansımalarını görüyorsunuz. Hasebiyle bu 2 kanal itibariyle yapısal ıslahatların da çok kıymetli görüyoruz ve bu mevzuda da yeniden değerli bir çerçeve oluşturmuş durumdayız. Orta vadeli programımızın ekine birinci kere yapısal ıslahatları takvimle indirilmiş bir halde ana öncelikleri belirlenmiş bir formda koymamızı da sebebi bu.”‘BU BÖLGELERİMİZDE BEN İNANIYORUM Kİ ESKİSİNDEN DE DAHA CANLI BİR ORTAM OLUŞACAK’

Deprem bölgesinde yaklaşık 104 milyar dolar bir maliyet öngördüklerini tabir eden Yılmaz, bunun 3 ana ögesi olduğunu söyledi. Bölgede konutların yine inşası, altyapının tamiri ve ekonomik toplumsal hayatın yine canlandırılması gerektiğini söz eden Yılmaz, “Özellikle ekonomik toplumsal hayatın canlandırılması noktasında sizlerin perspektifi çok çok değerli. Bu bölgelerimizde ben inanıyorum ki eskisinden de daha canlı bir ortam oluşacak. Bir kez bir güç boşaldı bu bölgelerde yüzyıllardır bekleyen bir güç boşaldı. Öbür taraftan buraları yine imar ediyoruz ve yeni standartlara nazaran yeni yapı standartlarına teknolojilere nazaran inşa ediyoruz. Hasebiyle bu bölgeler aslında en sağlam bölgeler ortasında yer alacak önümüzdeki periyotta. Zelzele afet riski açısından risklerin azaldığı bir bölge olacak. Yatırım ortamını burada daha düzgün bir noktaya taşımamız lazım. Yalnızca kamu yatırımlarıyla bu bölgeyi bir yere götüremezsiniz kamu+ özel yatırımlarla bu çabayı ortaya koymamız gerekiyor. Burada sizlerin dediğim üzere fikirleri bizim için son derece kıymetli” diye konuştu.

Malatya Büyükşehir Belediyesi Nikah Sarayı’nda gerçekleşen programa Erman Ilıcak, Ahmet Çalık, Vahap Küçük, Nihat Özdemir, Faruk Eczacıbaşı, Emine Sabancı üzere iş dünyasının tanınan isimleri de katıldı.

KAYNAK: İHA
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

İngiltere ve Polonya’dan büyük maliyetli hava savunma anlaşması!

HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.