Avrupa’yı daha ekonomik gezmek için oluşturulan kombine tren bileti olarak hayatımızda yer alan Interrail bilet uygulaması, belirli bir zamanla beraber sırt çantanız ve arkadaşlarınızla Avrupa’da gezme hareketi gibi ek anlamlar da kazanarak günümüzde oldukça popüler bir değere sahip. Bu yazımızda kendi tecrübelerimizden de küçük örneklere yer vererek, Interrail hakkında bilmediğiniz noktalara değindikten sonra, biraz da Avrupa havası alıp yazımızı tamamlayacağız.

İnterrail’e Başlangıç

İlk olarak bu bilet günümüzde yetişkinler tarafından tercih edilse de genel olarak Avrupa ülkelerindeki kültürel ve tarihsel değerleri tatmak isteyen, kendi sınırlarına sığmayan, maceraperest ve aynı zamanda da bu isteklerini de daha ekonomik bir yolla gerçekleştirmek isteyen öğrenciler tarafından tercih ediliyor. Bizim de 3 öğrenci olarak Avrupa’yı trenle gezme fikrimiz Ankara’nın serin bir akşamında acaba Paris / Disneyland’a gidebilir miyiz?, nasıl gideriz? gibi sorularımızdan kıvılcım alarak başlamış oldu. Hem Avrupa’yı kendi ekonomik şartlarımız doğrultusunda gezmek istiyorduk hem de bu heyecanlı ve kültürel gezimizin arasına Disneyland’da geçirilecek keyifli zamanlarımızı da ekleyerek güzel ve bol gezmeli bir Avrupa seyahati olmasını diliyorduk. Interrail’i bilmeyen biri olarak acaba uçakla Avrupa’yı gezebilir miyim diye bir gaflete eminiz ki çok kişi düşmüştür. Ancak güncel uçak bileti fiyatlarını gördüğünüz zaman ve ufak bir hesaplama yaptığınızda hevesiniz bir anda sönüveriyor ve kendinizi Google’da ucuz Avrupa gezisi kelimelerini ararken buluyorsunuz ve sonuç olarak Interrail tren bileti ile tanışıyorsunuz. Ancak bu bileti almadan önce gitmeyi düşündüğünüz ülke/ülkelere ziyaret için gerekli vize işlemlerinizi de yapmış olmanızı hatırlatalım.

Bilet Seçenekleri Neler?

Interrail’de en çok tercih edilen iki çeşit bilet tipi var. Bunlardan ilki Interrail Global Pass kartı (Belirli bir süre içerisinde Avrupa ülkelerinde trene binme imkanı sağlayan bilet) ve ikincisi de Bir Ülke Pass kartı (Belirli bir süre içerisinde sadece tek ülkede trene limitsiz sayıda binme imkanı sağlayan bilet). Bu bilet türleri de bilet geçerlilik süresi ve bu süre içerisinde kaç gün trenle seyahat edileceğine göre kendi içinde alt kategorilere ayrılıyor. Bu iki popüler bilet dışında birkaç ülkeyi gruplayan biletler; Yunanistan ya da İtalya’ya feribotla geçiş içeren biletler ve İtalya ve İspanya’da ekstra hizmet sağlayan biletler de bulunmakta.

Bilet Seçimi Nasıl Yapılır?

Biz 3 arkadaş olarak Barcelona’dan başlayan ve devamında haritanın yukarısına doğru Paris-Prag-Münih ve en son Amsterdam’da son bulan 16 günlük seyahat rotamızı planladıktan sonra 1 aylık geçerlilik süresi içerisinde 15 gün geçerli Esnek (flexi) biletin bize uygun olduğuna karar verdik. Siz de hangi şehirde ne kadar kalacağınızı, kaç gün treni kullanacağınızı önceden belirleyerek size uygun bileti belirleyebilirsiniz. Hangi biletin bize uygun olduğuna karar verdiğimize göre Interrail biletini TCDD’nin uluslararası bilet satışına açık tüm garları ile İstanbul’da bulunan Gençtur, Cosmopolitan, Viking Turizm, Ankara’da bulunan Uygar Tours ve Van’da bulunan Ayanis Turizm seyahat acentelerinden satın alabiliriz. Ancak Interrail biletini almadan önce mutlaka Schengen vizenizi alınız. Bunun nedeni de Interrail kotalı bir bilet olmadığından 3 ay öncesinden 1 gün öncesine kadar alınabilir ve tükenmemektedir. Size en uygun satış noktalarında bileti alırken pasaport numaranız biletinize işleneceği için pasaportunuzu yanınıza almayı unutmayın. Ek olarak biletinizi belirli bir ülkede başlatma zorunluluğunuz yok bunu siz belirleyebilirsiniz. Eğer ben Türkiye’den başlamak istiyorum derseniz de Interrail size bir gidiş ve bir dönüşten oluşan ücretsiz iki tren bileti hakkı veriyor. Gezmeye başlayacağınız ülke ya da şehire ulaşımda ekonomik olarak sizi çok zorlamayacak uçak bileti tarzı daha hızlı ulaşım türü bulabilirseniz zaman kazanmak açısından daha iyi olacaktır.

Plan Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Eğer sizden önce Interrail tecrübesi yaşamış ve belirli hostel ya da otellerde kalan arkadaşlarınız varsa bu blog yazımız dışında onlara da kişisel deneyimlerini sormanızı tavsiye ederiz. Her Interrail tecrübesi yaşayan insanların farklı deneyimleri olduğundan ne kadar çok bilgiye sahip olursanız seyahatinizdeki her durumda o kadar avantajlı olursunuz. Böyle bir imkanınız yoksa interrail tecrübesi yaşamış başka kişilerin blog yazılarına da ek göz gezdirebilirsiniz. Gelelim nerede kalacağınıza ve bunları nasıl seçeceğimizi karar verme aşamasına. Başlangıç olarak booking.com ve hostelworld.com’da yer alan sayıca fazla olumlu yorum ve değerlendirmeleri dikkatlice incelemenizi öneriyoruz. Bu yorumların önemi deneyimlemiş gerçek insanlar tarafından yazıldığı için çok önem arz ediyor. Avrupa’da az ya da çok kişi ile hem cinsleriniz ya da karışık olarak kalabileceğiniz hosteller gibi konaklama yerleri bulunmakta ve konaklama fiyatı rezervasyonu gerçekleştirdiğiniz döneme ve kaç kişi ile kalacağınıza göre değişiklik gösteriyor.

Fiyatlar Değişiklik Gösteriyor mu?

Örneğin Barcelona’da yaz aylarının orta tarihlerinde konaklamak istiyorsunuz ve fazla kişi ile aynı odada kalmak istemiyorsunuz, bu durumda konaklama ücretleriniz ortalamanın biraz daha üzerinde olacaktır. Konaklamanızdaki güvenliğiniz ve temizliğiniz çok önemli olduğu için araştırmalarınızı buna göre filtrelemenizi tavsiye ederim. Biz 3 kişilik grup olarak buna çok önem veriyorduk ve Barcelona’da kaldığımız ilk durağımız Hola Hostel’de; toplu olarak kaldığınız oda girişinin sadece odada kalanlara tanımlanmış kartla olması, kişisel dolapların yine size özel kartla açılması, hijyene çok önem verilmesi ve çok sayıda güvenlik kamerasına sahip olması bu konuda bizim beklentilerimizi karşıladı. Interrail bileti gezinizdeki rehberlik benzeri ve konaklama ücretlerini kapsamıyor. Koltuk rezervasyonu ve gece trenlerindeki yatak rezervasyonu gibi ekstra ücretleri ödemeniz gerekiyor. Ancak bazı yataklı trenler o gece kaldığınız hostelden ya da otelden daha ucuza denk geldiği için bir sonraki seyahat noktanıza ulaşımda gece yataklı trenleri tercih edebilir hem paradan hem de zamandan avantaj sağlayabilirsiniz. Rezervasyon işlemlerini her bir tren için ayrı olarak yapmanız gerekiyor ve bazı trenler bu işlemi zorunlu tutuyor.  Rezervasyon ücretleri genellikle ikinci sınıf biletler için 1 € ile 10 €, tabii ki o hatta bulunan hızlı trenlerde bu bahsettiğimiz ücret artabiliyor. Bu ekstra ücreti ödemek istemiyorsanız da birçok rotada rezervasyon zorunluluğu olmayan alternatif bağlantıları tercih edebilirsiniz. Ancak bazı durumlarda bu trende geçireceğiniz zamanı ya da bekleme sürenizi arttıracağı ve bir sonraki şehirde belirlediğiniz otel check-in saatinizi, gezi planınızı etkileyeceği için bu adımı da iyi planlamanız gerekiyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir