Ege Bölgesi Sanayi Odası (EBSO) Başkanı Ender Yorgancılar, ‘Sanayicilerimiz bir anda artan maliyetler ile rekabet etmekte zorlanıyor. Hükümetimiz, sanayicimizin rekabet şansını artırmak için en azından ilk etapta elektrik ve doğalgaz fiyatlarında indirim yapabilir. Bu konuda biz Ankara’da gerekli girişimleri şimdiden başlattık’ dedi.

İzmir’de faaliyet gösteren organize sanayi bölgeleri (OSB) ve serbest bölge başkanlarının yer aldığı ‘Organize Sanayi Bölgeleri ve Serbest Bölgeler Platformu’ toplantısı, EBSO Yönetim Kurulu Başkanı Ender Yorgancılar başkanlığında gerçekleştirildi. Bağyurdu Organize Sanayi Bölgesi (BAYOSB) Yönetim Kurulu Başkanı Aydın Telseren’in ev sahipliğindeki toplantı sonrası EBSO Yönetim Kurulu üyeleri ile OSB ve serbest bölge üyeleri BAYOSB’yi gezerek, Birim Makine tesislerinde incelemelerde bulundu.

21 maddeden oluşan toplantıda son dönemde elektrik ve doğalgaz fiyatlarındaki artışın sanayiciyi zor durumda bıraktığı dile getirildi. EBSO öncülüğündeki platform, sorunları Ankara’ya tek elden ileterek birlikte takip etmeyi kararlaştırırken, kente yeni gelecek yatırımcı konusunda işbirliği yapma kararı alındı.

EBSO Yönetim Kurulu Başkanı Ender Yorgancılar, gündeme gelen konuları Ankara’ya ileterek en kısa zamanda çözüme ulaşması için çalışacaklarını söyledi. Türkiye’de sanayiciliğin en zor işlerden biri olduğunun altını çizen Yorgancılar, ‘Birçok riski alarak üretim yapıyorsunuz, ülkeye katmadeğer kazandırmak için gece gündüz çalışıyorsunuz ancak beraberinde bazı sıkıntılar ile karşı karşıya kalıyorsunuz. Bir anda artan maliyetler ile rekabet etmekte zorlanıyorsunuz. Hükümetimiz, sanayicimizin rekabet şansını artırmak için en azından ilk etapta elektrik ve doğalgaz fiyatlarında indirim yapabilir. Bu konuda biz Ankara’da gerekli girişimleri şimdiden başlattık’ diye konuştu.

BAYOSB Yönetim Kurulu Başkanı Aydın Telseren ise, EBSO Yönetim Kurulu ve OSB ve Serbest Bölgeler Platformu üyelerini bölgelerinde ağırlamaktan mutlu olduğunu söyledi. Sanayicilerin birçok sıkıntı yaşadığını, sanayicilere hizmet eden OSB ve serbest bölgelerin de bu sıkıntıların aşılması için birlikte hareket etmesinin çok önemli olduğunu vurgulayan Telseren, ‘Platform toplantımızda birçok konuyu konuştuk. En hızlı çözüme ulaştırılması gereken konu doğalgaz ve elektrik fiyatlarındaki artışların indirilmesi. Sanayicinin kurda yaşanan hızlı artışlar nedeniyle maliyetleri çok yükseldi. Üretim yapamaz hale geldik. Bu konuda Ankara’nın bir an önce harekete geçmesini bekliyoruz. Aksi takdirde sanayici üretim yapamaz hale gelecek’ dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir