AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik, 27. İstişare ve Değerlendirme Toplantısı’nın güvenlik oturumuna Türkiye Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın başkanlık yaptığını belirterek, ‘Terörle mücadele konusundaki hassasiyetlerimiz, şimdiye kadar yaptıklarımız, terör örgütlerinin yeni metotları, şehirlerdeki yapılanmaları konusundaki hassasiyetlerin bir kere daha altı çizildi.’ dedi.

Çelik, toplantının gerçekleştirildiği otelin önünde oluşturulan basın merkezini ziyaretinde açıklamalarda bulundu, soruları yanıtladı.

İstişare kamplarının AK Parti’nin önemli geleneklerinden biri olduğunu belirten Çelik, Başkan Erdoğan’ın kampın açılış konuşmasını yaptığını, yarınki kapanış konuşmasında da önemli açıklamalarda bulunacağını bildirdi.

Erdoğan’ın yarın da bir konuşma yapacağını aktaran Çelik, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun, Erdoğan’ın Birleşmiş Milletler (BM) Genel Kurulu’ndaki konuşmasında Filistin ve Kudüs meselesini gündeme getirmediğini ileri sürdüğü sözlerini hatırlatarak, bu sözlerin şaşırtıcı olduğunu kaydetti.

Çelik, eski sistemde ana muhalefet partisi, şimdiki sistemde ikinci parti konumundaki bir partinin genel başkanının en temel bilgilerden haberdar olmamasıyla ilgili bir tabloyla karşı karşıya kalındığını vurguladı.

‘Kılıçdaroğlu’nun odasına ulaşmıyor’

İsrail’deki Haaretz gazetesinin, Erdoğan’ın BM’deki konuşmasını ‘Filistin, Kudüs konusuna büyük vurgu yaptı’ şeklinde haberleştirdiğini anlatan Çelik, ‘İsrail’deki Haarezt gazetesine, Ye’diot Achronot gazetesine ulaşan haberler maalesef Sayın Kılıçdaroğlu’nun odasına ulaşmıyor, gündemine girmiyor.’ değerlendirmesinde bulundu.

‘Bu kadar temel bir konuda bile bu derece maddi hata yapmaları diğer konularda nasıl çalışıyorlar diye bizim açımızdan ürkütücü bir tablo çiziyor.’ diyen Çelik, ‘Demokrasi anlayışları konusunda, muhalefet anlayışları konusundaki genel çarpıklığın bir tezahürüdür.’ ifadesini kullandı.

Cumhurbaşkanlığının internet sitesinden Erdoğan’ın konuşmasına bakıldığında Filistin ve Kudüs meselesinin hemen dikkati çekeceğini vurgulayan Çelik, şöyle devam etti:

‘Buna rağmen nasıl bir konuşma metni hazırlanıyor, Sayın Kılıçdaroğlu’nun zihni nasıl formatlanıyor bunu anlamakta güçlük çekiyoruz. Bu ürkütücü bir durumdur. Bu derece temel bir bilgiden yoksun biçimde, konuşmanın genel alfabesinden bile yoksun bir mantık içerisinde davranılması ürkütücü bir durumdur. Google’a girsinler, Erdoğan-Filistin yazsınlar, binlerce sonuç bulunur. Kılıçdaroğlu-Kudüs-Filistin yazsınlar, vereceği cevap şudur, ‘herhangi bir sonuç bulunamadı’. Türkiye’de genel başkanlık yapan birisinin çok kolaylıkla ulaşılabilecek bir bilgiden bile bu kadar uzak olmasını ürkütücü olarak altını çiziyoruz.’

Kampta yapılan çalışmalar ve sunumlar hakkında bilgiler veren Çelik, AK Parti Genel Başkan Yardımcıları Mehmet Özhaseki, Mahir Ünal ve AK Parti Grup Başkanı Naci Bostancı’nın sunum gerçekleştirdiğini aktardı.

Çelik, sunumlarda genel merkez ve TBMM çalışmalarının ele alındığını anlattı.

‘Aday kriterleri değerlendirildi’

Özhaseki’nin sunumunun yerel yönetimlere dönük çalışmaları kapsadığını ifade eden Çelik, aday kriterlerinin, bu konudaki ölçülerin ne olacağının, nasıl davranılması gerektiğinin ele alındığını vurguladı.

Siyasi performansla, siyasi referans alanını birlikte değerlendirdiklerini anlatan Çelik, açıklamalarını şöyle sürdürdü:

‘Siyasi referans alanından kastım şudur, ahlaki kriterler, AK Parti’de belediye başkanı olmak için gerekli olan kriterler. Zaman içerisinde şöyle bir şey görüyoruz, AK Parti’li belediye başkanı, AK Parti’li siyasetçi olmakla, AK Parti’de siyasetçi olmak ve AK Parti’de belediye başkanı olmak arasında fark ortaya çıkabiliyor. AK Parti’de siyasetçiyim ya da AK Parti’de belediye başkanıyım diyerekten AK Parti’li belediye başkanı, AK Parti’li milletvekili olma tutumundan uzaklaşma gördüğümüzde buna müdahale etmemiz gerekiyor. Bu sebeple AK Parti’li olmanın referansları nedir, yerel seçimde bu referansları nasıl konumlandırıyoruz, hangi ilkelerle yürüyeceğiz, yeni dönemde hangi ilkeleri gündeme alacağız bunlarla ilgili ayrıntılı bilgi verilmiştir.’

Çelik, siyasi referansları değerlendirerek aday adayları arasından liste oluşturduklarını, ardından da siyasi performansları değerlendirildiklerini kaydetti.

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mahir Ünal’ın, partilerinin bugüne kadarki seçim kampanyalarını anlattığını aktaran Çelik, AK Parti’nin kampanya hafızasına ilişkin sunum yapıldığını belirtti.

‘Genel Başkanımız bizzat başkanlık etti’

Bostancı’nın da TBMM çalışmaları ve siyasi meselelerle ilgili bilgiler sunduğunu söyleyen Çelik, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ve Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun güvenlik ve dış politika konularında sunumlar gerçekleştirdiğini anlattı.

Soylu’nun terörle, uyuşturucuyla mücadele başta olmak üzere çeşitli konularda kapsamlı bir sunum yaptığını belirten Çelik, şunları söyledi:

‘Bu oturuma Genel Başkanımız, Cumhurbaşkanımız bizzat başkanlık etmiştir, sunumları dinlemiştir, oturumu bizzat yönetmiştir. Burada, terörle mücadele konusundaki hassasiyetlerimiz, şimdiye kadar yaptıklarımız, terör örgütlerinin yeni metotları, şehirlerdeki yapılanmaları konusundaki hassasiyetlerin bir kere daha altı çizildi. Milletvekili arkadaşlarımızın soruları, tespitleri oldu. Uyuşturucu bağımlılığıyla mücadele konusunda gelinen nokta, ortaya çıkan raporlar nedir, kapsamlı bir değerlendirme yapıldı. Genel Başkanımız, Cumhurbaşkanımız bunun yanı sıra teknoloji bağımlılığından, tütün bağımlılığına kadar geniş bir alanda arkadaşlarımızın, İçişleri, Milli Eğitim ve Sağlık Bakanlığının ortak bir çalışma yapması, şimdiye kadar yapılan çalışmaları yeni formatlarla daha güçlü hale getirmeleri, bunun halkımızla daha çok paylaşılması için talimatlar vermişlerdir. Milli Eğitim, Sağlık ve İçişleri Bakanlığımız arasında özellikle gençlere dönük, bağımlılık konularıyla mücadele etme konusunda ciddi çalışmalar yapılacaktır.’

(Sürecek)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir