Türk Kızılayı Genel Başkan Yardımcısı İsmail Hakkı Turunç, Türkiye ile Rusya arasında İdlib konusunda imzalanan mutabakat zaptına ilişkin, ‘Sayın Cumhurbaşkanımızın, Soçi’de yaptığı toplantıda büyük bir felaket önlendi. Eğer tekrar Rusya, rejim, İran veya ABD farklı planlarla oraları bombalasaydı en az 1 milyon insan hayatını kaybederdi. Bir milyon insan da Türkiyeye göç etmek zorunda kalırdı.’ değerlendirmesinde bulundu.

Turunç, çeşitli ziyaretler için geldiği Gümüşhane’de, Atatürk Kültür Merkezi’nde Türk Kızılayı ve TİKA’nın faaliyetlerine ilişkin bilgilendirmelerde bulundu.

Ecdadın tarih boyunca 27 milyon kilometrekareye adaletle hükmettiğini hatırlatan Turunç, yeryüzünde zulmün ortadan kalması için mücadele verdiklerini söyledi.

Yeryüzünde zulmün olduğu heryere ulaşmak ve zalimin karşısında yer almanın bir insanlık görevi olduğunu dile getiren Turunç, şöyle devam etti:

‘Yeryüzünde adalet tesis edilinceye kadar zulmün karşısında olacağız. Bana ne Suriye’den diyemeyiz. Sayın Cumhurbaşkanımızın, Soçi’de yaptığı toplantıda büyük bir felaket önlendi. Eğer tekrar Rusya, rejim, İran veya ABD farklı planlarla oraları bombalasaydı en az 1 milyon insan hayatını kaybederdi. Bir milyon insan da Türkiyeye göç etmek zorunda kalırdı. Onlarca kez Azez’e, İdlib e Fırat Kalkanı’ndan sonra o kurtarılan bölgelere girdim. İdlib’de 4 milyon kardeşimiz yaşıyor. Bir milyonu yerleşik olarak yaşıyor. 3 milyonu çadırlarda yaşıyor.’

-‘5-8 yaşındaki çocukların bile hayır anlayışı var’

Turunç, Türk milletinin mazlum coğrafyalara karşı tarihsel bir sorumluluğu bulunduğunun altını çizerek, TİKA ve Türk Kızılayı’nın gittiği yerde mazlumların duasını aldığını aktardı.

Türk Kızılayı’nın 150 yıl önce kurulduğunu ve bugün dünyanın en büyük yardım kuruluşu olduğu bilgisini paylaşan Turunç, şunları söyledi:

‘Biz geçen sene Türk Kızılayı olarak 124 bin kurban hissesi kesmişiz. Bu yıl 170 bin hedeflemiştik. Herşeye rağmen yine bu yıl geçen yıla oranla 32 bin hisse fazla keserek 156 bin hisseye ulaştık. Bu millet öyle asil bir milletki bayramda çocuğuna ayakkabı almıyor, hayrını yapıyor. Tatile gidecekse gitmiyor, gelip hayrını yapıyor. Allah bu milletin genetiğine o kadar hayır duyguları yerleştirmiş ki şimdi 5-8 yaşındaki çocukların bile hayır anlayışı var. Bu müthiş bir ruh ve anlayış. Bu ruh bu millette var, bir başka millette de yok.’

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.