İnternet dolandırıcılığının yeni adresi Adana.

Pazarlamacılıkla uğraşan 34 yaşındaki İlyas Turan, yeni bir iş için internet sitesi üzerinden panelvan tarzı araç aradı.

İstediği gibi bir araç bulan Turan, sahibi U.K.’yi aradı.

U.K. da kendisinin askeri personel olduğunu ve kendi gibi asker olduğunu öne sürdüğü arkadaşıyla ortak olduklarını belirtti.

Aracı almadan parayı gönderdi

Pazarlık yapan Turan, U.K.’nin ortağı olduğunu söylediği H.T. ile görüşerek aracı teslim almak için Mersin’in Tarsus ilçesine gitti.

Burada aracı görüp ardından ekspere götüren Turan, daha sonra H.T. ile notere gitti. Aracı alacağını düşünen genç adam, burada parayı U.K.’nin hesabına havale etti.

314 bin TL dolandırıldı

Ancak H.T. paranın yarasını U.K.’nin kendisine göndereceğini ileri sürerek Turan’ı bir süre oyaladı. Daha sonra dolandırıldığını anlayan Turan, H.T.’yi bırakmayıp emniyete giderek şikayetçi oldu ancak parasını alamadı.

İHA’nın aktarımına göre; Turan’ın kendilerini asker olarak tanıtan şahısların hesaplarına 314 bin 750 TL gönderdiği öğrenildi.

Askerin sakalı bu kadar uzun olmaz”

Başından geçenleri anlatan ve aracın pazarlığını yaptıktan sonra U.K.’nin araçta ortağı olduğunu öne sürdüğü H.T. ile telefonla konuştuğunu, ardından da Mersin’in Tarsus ilçesine gittiğini belirten İlyas Turan, “Konuştuğum H.T., ’Ben U.K.’nin ortağıyım, ben de askerim’ dedi. Sakalı vardı, ben de ‘Sakalın neden bu kadar uzun? Askerin sakalı bu kadar uzun olmaz’ dedim. O da ’Ben izindeyim’ cevabını verdi. Arabayı ekspere götürdüm, götürdükten sonra notere geldik. Noterde evrakı teslim ettim. Daha sonra parayı yatırdım. Ortağına parayı attım, ’İmzayı at gideyim’ dedim. İşte bana para gelecek diye bekletti. ’Paranın yarısını bekliyorum’ dedi. Bu şekilde biraz zaman geçti, dolandırıldığımı anladım.” dedi.

“İfadeye çağrılmadığını söyledi”

U.K.’nin ortağı H.T. imzayı atmayınca direkt onu alarak emniyete gittiğini belirleten Turan, “Şikayetçi oldum, parayı gönderdiğim hesaba bloke koyulacağı söylendi ancak konulmadı. Aradan 2-3 ay geçtikten sonra savcılığa gittim. Adamın kimlik bilgilerine ulaşmışlar, bende adamın telefon numarası vardı, aradım. ’U.K. sen misin?’ dedim, ’Evet, benim’ dedi. Hesabına şu kadar para gönderdiğimi söyledim. U.K. paranın geldiğini, sonra da o parayı kripto paraya yolladığını söyledi. Emniyetten kendisini de kimsenin aramadığını ve ifadeye çağrılmadığını söyledi. Paramın bulunmasını istiyorum. Yetkililerden bu konuya el atmalarını istiyorum, adam hala insanları dolandırıyor.” diye konuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.